Dunărea Călărași și Astra Giurgiu au oferit un meci spectaculos în sferturile Cupei României. Echipa din Giurgiu s-a calificat în semifinalele competiției, după ce învins-o pe Dunărea Călărași cu scorul de 2-1 (2-0). Meciul s-a jucat la Giurgiu pentru că Dunărea, considerată gazdă, nu și-a permis aducerea unei nocturne la Giurgiu.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Hambo, în minutele 5 şi 7. Pentru Dunărea a înscris Munteanu, în minutul 90.
Au evoluat echipele:
Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Sârghi, Ben Djemia, S. Filip (Cucu ’75) – Keyta (Munteanu ‘62), Simion, Henderson – I. Stoica (Souda ’46), Mapuku, G. Iancu.
Antrenor: Dan Alexa
Astra Giurgiu: S. Oliveira – Belu, Erico, Cestor, Butean – Bicean, Mrzljak – Begue (Trusescu ’84), Llullaku, Balaure (V. Gheorghe 74) – V. Hambo (Moise ’70).
Antrenor: Costel Enache
Meciul a fost arbitrat de Cătălin Popa, ajutat de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Arbitru de rezervă a fost Cătălin Buşi, iar observatori Corneliu Fecioru şi Sorin Cojocaru.
FC Viitorul și CFR Cluj s-au calificat în semifinale după ce a învins cu scorul de 3-2 echipa Hermannstadt, respectiv Sepsi Sf. Gheorghe cu 1-0.
A rămas de disputat în sferturi:
Joi, 28 februarie
AFK Csikszereda – U Craiova 1948 CS, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look