FOTBAL. Liga a II-a: Petrolul Ploiești, victorie la Giurgiu, cu Astra!

Petrolul Ploiești a câștigat, duminică, în deplasare, la Giurgiu, cu scorul de 2-1, meciul jucat împotriva celor de la Astra. Duelul a făcut parte din etapa cu numărul XII din Liga a II-a, la fotbal.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 25, prin Ceobotaru.  Acesta a înscris cu un șut plasat, din centrul careului.

Gazdele au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Giuroiu din minutul 35, în urma unui conflict cu Diarra. Jucătorul Astrei a văzut direct roșu, pentru presupuse cuvinte rasiste.

În inferioritate numerică, Astra a reușit egalarea, imediat după pauză prin Carlo Danciu, care a interceptat o pasă greșită a celor de la Petrolul, a sprintat cu mingea la picior, a pătruns în careu și l-a învins pe Avram, cu un șut în stânga porții.

Petrolul a reușit  golul victoriei în minutul 86, prin Buia, la care gazdele au  cerut ofsaid, bînsă golul a fost validat , corect.

Etapa viitoare, Astra joacă la Chiajna, cu Concordia, marți,9 noiembrie, de la ora 19.30.

Echipele aliniate la startul partidei:

Astra: Moroz – R. Gab. Zamfir, Ad. Stoian, Tib. Giuroiu, Riza – Banu (Cl. Dragu 90′) – C. Danciu (Gab. Dumitrașcu 85′), Gab. Șerban, Brăilă (I. Zaharia 46′), Dr. Gheorghe (cpt.) – Găvîrliță (Buliga 40′) . Antrenor: Florin Stîngă

Eliminat: Tiberiu Giuroiu 36′ (roșu direct)

Petrolul: R. Avram – Sg. Pîrvulescu, V. Lică, Huja, Țicu (cpt.) – Seto (Vajushi 55′), Cebotaru – M. Bratu (Mih. Constantinescu 66′), Tucaliuc (Sil. Pană 77′), Măzărache (Buia 66′) – S. Diarra. Antrenor: Nicolae Constantin

Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Csaba Antal (Cluj-Napoca). Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Dorinel Dincă (Călăraşi).

(Costel Spînu)

Sursa: jurnalgiurgiuvean.ro
Articol sursa: FOTBAL. Liga a II-a: Petrolul Ploiești, victorie la Giurgiu, cu Astra!