Percheziții într-un dosar de fraudă informatică transnațională. Polițiștii români au colaborat cu autoritățile din Italia pentru a prinde rețeaua de „pirați” ai televiziunilor
Percheziții în România la „pirații” televiziunilor!
Polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul I.G.P.R., împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală, au efectuat, la sfârșitul lunii ianuarie, șapte percheziții domiciliare în județele Giurgiu, Arad, Dolj și Prahova, într-un dosar ce vizează destructurarea unei grupări infracționale transnaționale specializate în fraudă informatică.
Perchezițiile vizau o grupare care ar fi creat şi utilizat softuri specializate în pirateria on-line, distribuind ilegal programe tv cu acces restricţionat. Probele obţinute au fost puse la dispoziţia autorităţilor judiciare italiene.

Acțiunile s-au desfășurat în baza unui Ordin European de Anchetă emis de autoritățile judiciare din Italia și au avut loc atât la domiciliile unor persoane fizice, cât și la sediile sociale ale unor societăți comerciale, inclusiv în localitatea Bolintin Deal, județul Giurgiu.
Potrivit anchetatorilor, gruparea este suspectată de comiterea mai multor infracțiuni, printre care fraudă informatică, acces ilegal la sisteme informatice, spălare de bani și încălcarea drepturilor de autor. Membrii acesteia ar fi fost implicați în distribuirea ilegală de programe TV cu acces restricționat, sabotarea unor sisteme informatice și accesarea neautorizată a unor platforme informatice.

Cum acționa rețeaua care distribuia ilegal programele Netflix și Disney…
De asemenea, suspecții ar fi creat și utilizat programe software dedicate pirateriei online, iar sumele obținute din activitățile ilegale ar fi fost introduse în circuitul legal prin intermediul unor societăți comerciale paravan, controlate prin persoane interpuse.
„Grupul infracţional ar fi creat şi utilizat softuri specializate în pirateria on-line, iar profiturile obţinute din activitatea ilegală ar fi fost tranzacţionate prin intermediul unor conturi deţinute de către societăţi paravan, deţinute prin persoane interpuse”, a arătat sursa citată.
Mijloacele de probă ridicate în urma perchezițiilor au fost transmise autorităților judiciare italiene, în vederea continuării cercetărilor.
În acest dosar, Poliția Română a colaborat operativ cu Polizia di Stato din Italia, prin intermediul Europol și Eurojust. Acțiunea a beneficiat și de sprijinul polițiștilor Direcției de Combatere a Criminalității Organizate, precum și al inspectoratelor de poliție județene Giurgiu, Arad, Dolj și Prahova.
Sursa: IGPR
Articolul Percheziții într-un dosar de fraudă informatică transnațională. Polițiștii români au colaborat cu autoritățile din Italia pentru a prinde rețeaua de „pirați” ai televiziunilor apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.
Percheziții în România la „pirații” televiziunilor! Polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul I.G.P.R., împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală, au efectuat, la sfârșitul lunii ianuarie, șapte percheziții domiciliare în județele Giurgiu, Arad, Dolj și Prahova, într-un dosar ce vizează destructurarea unei […]
Articolul Percheziții într-un dosar de fraudă informatică transnațională. Polițiștii români au colaborat cu autoritățile din Italia pentru a prinde rețeaua de „pirați” ai televiziunilor apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Autorul articolului Jurnal
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://jurnalgiurgiuvean.ro/perchezitii-intr-un-dosar-de-frauda-informatica-transnationala-politistii-romani-au-colaborat-cu-autoritatile-din-italia-pentru-a-prinde-reteaua-de-pirati-ai-televiziunilor/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://jurnalgiurgiuvean.ro/feed/
Titlu original Jurnal Giurgiuvean
Data originala articol 3 februarie 2026 17:10

