Putin l-a felicitat pe președintele Argentinei pentru victoria țării la Cupa Mondială 2022

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, l-a felicitat călduros pe președintele Argentinei, Alberto Fernandez, pentru victoria țării sale la Cupa Mondială de fotbal 2022, a anuntat secretarul de presă al președintelui rus, Dmitri Peskov, citat de cotidianul Izvestia.

„Vladimir Putin tocmai a avut o convorbire telefonică cu președintele argentinian și l-a felicitat călduros pentru victoria echipei la Campionatul mondial de fotbal”, a declarat secretarul de presă al liderului rus.

La Cupa Mondială găzduită anul acesta de Qatar, echipa Argentinei a învins, duminică, reprezentativa Franței și a devenit campioană mondială. După 90 de minute de joc, cele două echipe au terminat la egalitate, la scorul de 2-2. În prelungiri, argentinienii și francezii au mai marcat câte un gol. Meciul s-a încheiat la penalty-uri (4-2) în favoarea Argentinei.

Din echipa învigoare s-a remarcat Lionel Messi, care a reușit dubla. Francezul Mbappe a marcat un hat-trick.

Până la încheierea meciului final al Cupei Mondiale, Franța a fost campioana mondială en-titre. În 2018, ea a cucerit aurul competiției mondiale din Rusiei. Anterior, francezii câștigaseră Cupa Mondială în 1998, medalia de argint la CM-2006 și medaliile de bronz la Campionatele din 1958 și 1986.

Selecționata Argentinei a fost de trei ori campioană mondială (1978, 1986, 2022).