România, învinsă de Lituania la Campionatul Mondial

Naţionala României a fost învinsă de Lituania, cu scorul de 5-4 (0-2, 3-1, 2-1), sâmbătă, la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I, Grupa A, de la Ljubljana, potrivit Agerpres.

<!–-> <!–-> În urma acestui eşec, tricolorii au retrogradat din Grupa A în Grupa B, respectiv din al doilea eşalon valoric mondial în al treilea.

România a început foarte bine şi după zece minute conducea cu 2-0, prin golurile marcate de Evgheni Skacikov (03:49) şi Tamas Reszegh (10:59). Balticii au revenit în repriza secundă şi au egalat, graţie golurilor semnate de Eimantas Noreika (31:10) şi Jaunius Jasinevicius (33:40), însă tricolorii au trecut din nou în avantaj prin golul lui Zsombor Molnar (36:47). Lituania a punctat apoi de trei ori la rând, prin Tadas Kumeliauskas (38:14), Emilijus Krakauskas (43:35) şi Paulius Gintautas (45:24). Ultimul gol al meciului a fost înscris de Szilard Rokaly (50:07), pentru România.

România pierduse şi primele sale două meciuri, 1-9 cu Slovenia şi 1-4 cu Coreea de Sud.

Slovenia ocupă primul loc în clasament, cu 9 puncte (3 jocuri), urmată de Ungaria, 6 p (3 j), Lituania, 6 p (4 j), Coreea de Sud, 3 p (3 j), România, 0 p (3 j). La egalitate de puncte departajarea se face prin rezultatul direct.

Duminică sunt programate ultimele două meciuri, Ungaria – România (16:30) şi Slovenia – Coreea de Sud (20:00).