Punct final în odiseea Centurii de Vest a municipiului Giurgiu
Varianta Ocolitoare a municipiului Giurgiu (Centura de Vest), un proiect demarat de Consiliul Județean (CJ) Giurgiu, cu o valoare estimată de 380 milioane lei şi-a găsit constructorul.
IBB HIB România va construi Varianta Ocolitoare Giurgiu. CNSC a respins contestația depusă, iar Consiliul Județean Giurgiu l-a informat pe antreprenorul ales inițial că oferta sa a fost declarată admisibilă. IBB a primit punctajul maxim conform criteriilor de atribuire a contractului, valoarea de execuție fiind de 350,8 milioane lei fără TVA. Licitația a fost demarată cu clauză suspensivă, data semnării contractului urmând să fie anunțată ulterior.
Centura Giurgiu Vest este un proiect pe care CJ Giurgiu l-a preluat de la Ministerul Transporturilor/CNAIR, termenul de execuție fiind de 36 de luni. Față de profilul de Drum Expres al șoselei de legătură între DN 5 și Podul Prieteniei, drumul din zona de vest a municipiului Giurgiu va avea o platformă de 22 metri, parte carosabil 2 X 7 metri, acostamente de 0.75 metri și viteză de proiectare de 100 km/h.
De asemenea, Centura Giurgiu Vest va avea două pasaje peste calea ferată: primul peste linia de tren București – Giurgiu, iar al doilea peste Magistrala 902 (102) București – Videle. Pasajul peste linia București – Giurgiu va avea o lungime de 415 metri, iar cel peste linia Videle – Giurgiu – 496 metri.

Autorul articolului Obiectiv Gr.
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://obiectivgiurgiu.ro/punct-final-in-odiseea-centurii-de-vest-a-municipiului-giurgiu/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://obiectivgiurgiu.ro/feed/
Titlu original ObiectivGiurgiu.Ro – cotidian de informație, opinie și atitudine civică
Data originala articol 24 martie 2025 22:08
