O serie de filmulețe și poze ce arată cum un angajat al adăpostului de câini maltratează animalele pe care le are în grijă a stârnit un nou scandal în Giurgiu, multe persoane publice (politicieni locali) postand pe rețelele sociale mesaje acuzatoare, atât la adresa vinovatului, cât – mai ales – la adresa conducerii Primăriei, care, în unele cazuri, este considerată vinovată.
În aceste condiții, reprezentanții instituției au reacționat, publicând, la rândul lor, un mesaj pe pagina oficială:
”Având în vedere apariția în spațiul online a unor videoclipuri în care un angajat al Adăpostului public agresa câinii, conducerea societății Giurgiu Servicii Locale face următoarele precizări:
– clipurile sunt realizate cu cel puțin două săptămâni în urmă, însă acestea au fost făcute publice astăzi de către un fost angajat al Adăpostului public;
– administratorul societății Giurgiu Servicii Locale a transmis videoclipurile către Inspectoratul Județean de Politie Giurgiu, Biroul de Protecție a Animalelor, fiind deja deschis un dosar de urmărire;
– la nivelul instituției Giurgiu Servicii Locale va fi demarată și o anchetă internă, angajatul respectiv urmând să fie cercetat disciplinar;
– în continuare, atât conducerea Giurgiu Servicii Locale, cât și conducerea Primăriei vor monitoriza în amănunt situația, asigurându-se că persoanele implicate vor fi pedepsite conform legii.
În ceea ce privește situația prezentată, menționăm că Adăpostul public de câini se confruntă cu un deficit major de personal de calitate, iubitori de animale. Însă, cu toate acestea sunt depuse eforturi pentru angajarea unor persoane care să îndeplinească cu simț de răspundere atribuțiile prevăzute în fișele de post.”
Reflectorul de Sud