Primarul comunei VEDEA, Marian Țaga, dovedește de la o zi la alta, că proiectele pe care le realizează, vor aduce reale beneficii localității și locuitorilor ei…!
Marian Țaga, primarul comunei VEDEA, este, după cum știu toți cei ce l-au cunoscut, un om ambițios, ce și-a propus realizarea unui număr impresionant de proiecte în actualul său mandat.
Alimentarea cu gaze este o lucrare executată la acest moment în proporție de peste 70% – ne spunea primarul comunei Vedea într-o discuție avută cu domnia sa, zilele trecute.
Comuna Vedea, după cum lesne puteți observa, este în plină dezvoltare, proiectele odată realizate urmând să aducă reale beneficii locuitorilor acestei comune – ne declara primarul localității, Marian Țaga.
Întorcându-mă la proiectul de alimentare cu gaze vreau să menționez că se va crea un sistem inteligent de alimentare cu gaze naturale, ce se va întinde ca dimensiune în comunele Slobozia, Malu și Vedea.
Modernizarea și dezvoltarea localității Vedea se desfășoară pe mai multe coordonate: educațională, culturală și religioasă…și ne referim aici la modernizarea Școlii „Apostol Arsache”, lucrare executată în proporție de peste 90%.
Și preșcolarii din comună se vor bucura de o nouă creșă și respectiv de o nouă grădiniță, aceste proiecte fiind deocamdată în faza de obținere a avizelor. Tot în această etapă de avizare se află și înființarea unui Cămin Cultural – ne mai spunea primarul localității.
După cum se poate constata, practic toate categoriile de vârstă sunt cuprinse în aceste proiecte, de la preșcolari și tineri, până la părinți și bunici, fiecare dintre aceștia reprezentănd o prioritate a primarului Marian Țaga.
Primarul localității Vedea este conștient de faptul că gestionarea fondurilor proprii, în mod sustenabil, poate fi o sursă reală de dezvoltare. Acest lucru este demonstrat de faptul că aceste fonduri ale Primăriei au fost folosite pentru Restaurarea Bisericii cu Hramul Sf. Pantelimon. În prezent se efectuează lucrări de restaurare la catapeteasma Bisericii…
Tot din fonduri proprii a fost realizată o altă lucrare, extrem de importantă, constând în împrejmuirea cimitirului din comună. Și tot din resurse proprii au fost pietruite drumurile agricole, pe o lungime de peste 5 kilometri, o lucrare ce continuă, până la finalizarea ei.
Infrastructura unei comune este importantă, iar în acest sens au fost executate lucrări pentru trotuarele din comună, acestea fiind executate la acest moment în proporție de 50%.
Tot în mandatul 2020 -2024 , Primarul Marian Țaga a reușit cadastrarea generală a localității. Puțini știu că procesul de cadastrare este unul extrem de important, întrucât cadastrarea unui teren sau a unei case e necesară pentru intabularea lor ulterioară, moment în care va fi eliberată o carte funciară.
Acest lucru îi va ajuta pe proprietarii din Vedea să dovedească faptul că dețin casa sau terenul, și totodată care sunt dimensiunile proprietății și unde află. Iar în cazul terenurilor agricole, faptul că sunt cadastrate, ele pot fi înscrise pentru obținerea de fonduri europene sau pentru obținerea de credite.
Modernizarea bazei sportive s-a realizat, la rândul ei tot din fondurile Primăriei .
Iată dovada faptului că în acest mandat de patru ani primarul comunei Vedea a reușit să modernizeze localitatea atât din fonduri proprii cât și prin atragerea de finanțări, ceea ce demonstrează nu numai că are viziune, ci și că își respectă oamenii care l-au votat… Și nu în ultimul rând demonstrează talentul managerial al primarului Țaga.
Și pentru că tot a venit vorba despre atragerea de finanțări și de scopul acestora, aș mai aminti faptul că suma de 3.000.000 lei a fost investită în modernizarea sistemului de alimentare cu apă a localității, după cum menționa primarul comunei Vedea, Marian ȚAGA.
(Florian TINCU)
Articolul Primarul comunei VEDEA, Marian Țaga, dovedește de la o zi la alta, că proiectele pe care le realizează, vor aduce reale beneficii localității și locuitorilor ei…! apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.
Marian Țaga, primarul comunei VEDEA, este, după cum știu toți cei ce l-au cunoscut, un om ambițios, ce și-a propus realizarea unui număr impresionant de proiecte în actualul său mandat. Alimentarea cu gaze este o lucrare executată la acest moment în proporție de peste 70% – ne spunea primarul comunei Vedea într-o discuție avută cu domnia […]
Articolul Primarul comunei VEDEA, Marian Țaga, dovedește de la o zi la alta, că proiectele pe care le realizează, vor aduce reale beneficii localității și locuitorilor ei…! apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.
Autorul articolului Jipa Carmen
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://jurnalgiurgiuvean.ro/primarul-comunei-vedea-marian-taga-dovedeste-de-la-o-zi-la-alta-ca-proiectele-pe-care-le-realizeaza-vor-aduce-reale-beneficii-localitatii-si-locuitorilor-ei/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://jurnalgiurgiuvean.ro/feed/
Titlu original Jurnal Giurgiuvean
Data originala articol 31 mai 2024 01:14