Seceta și efectele sale asupra fermierilor giurgiuveni – în atenția autorităților județene

Seceta și efectele sale asupra fermierilor giurgiuveni – în atenția autorităților județene

Gestionarea fenomenului de secetă pedologică la nivelul județului Giurgiu în anul 2024 a reprezentat tema de dezbatere a ședinței de lucru a Comisiei de Dialog Social Giurgiu, care s-a desfășurat vineri, 30 mai 2025.

Directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Giurgiu, Petra Ochișor, a detaliat acest subiect, pornind de la faptul că agricultura din județul nostru are de făcut față la numeroase provocări, cauzate în principal de modificările climatice din ultimii ani.

”Dintre fenomenele hidrometeorologice amplificate de modificările climatice, fenomenul nefavorabil cu cel mai mare impact asupra sectorului agricol din județul Giurgiu îl reprezintă seceta pedologică.

Acest fenomen este cauzat de insuficiența precipitațiilor și, de multe ori, de distribuția neconformă a acestora, cu impact asupra dezvoltării din punct de vedere fenologic a culturilor înființate.” – a precizat directorul executiv al D.A.J. Giurgiu.

Aceasta a adăugat că din punct de vedere climatic județul nostru se încadrează în zona de climat temperat continental și tocmai de aceea modificările climatice au accentuat episoadele excesiv continentale, caracterizate de veri foarte călduroase, cu manifestări ale fenomenului meteo nefavorabil de arșiță atmosferică și pedologică, și precipitații scăzute.

Fiind un fenomen meteorologic nefavorabil, asimilat unei calamități naturale, seceta pedologică a determinat instituirea unei scheme de ajutor de stat sub formă de grant, reglementată de O.U.G. nr. 120/2024, având ca obiectiv acordarea de compensații producătorilor agricoli care au avut culturi afectate de acest fenomen, în perioada septembrie 2023 – august 2024.

În anul 2024, ajutorul de stat sub formă de grant a fost în cuantum de 1.000 de lei/ ha și a fost acordat pentru suprafețe cu grad de calamitate mai mare de 30% și până la 100% inclusiv.

Directorul executiv al D.A.J. Giurgiu a mai transmis că la nivelul județului nostru numărul total al beneficiarilor ai grantului de secetă a fost de 4.205, dintre care 3.481 – producători agricoli persoane fizice, 352 – producători agricoli persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale și familiale și 372 – producători agricoli persoane juridice (societăți comerciale și agricole).

În ceea ce privește totalul suprafețelor agricole afectate, acesta a fost de 71.126,45 ha, cele mai calamitate culturi fiind floarea-soarelui (41.665,01 ha) și porumb (25.052,98 ha).

Valoarea totală a grantului care a fost acordat producătorilor agricoli pentru culturi agricole afectate de seceta pedologică a fost de 67.400.930,00 lei.

”Apreciem că la nivelul județului Giurgiu, procedura de implementare a O.U.G. nr. 120/2024 a fost derulată conform prevederilor legale. D.A.J. Giurgiu nu are înregistrate sesizări sau nemulțumiri în acest sens.

Existența unor producători agricoli care, din motive obiective, nu au depus în termen legal cererea și documentele necesare pentru acordarea grantului, deși aceștia dețineau procesele verbale de constatare și evaluare al pagubelor la culturile agricole, a fost comunicată Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, care urmează să stabilească modalitatea de soluționare.” – a concluzionat directorul executiv al D.A.J. Giurgiu, Petra Ochișor.

La acest moment, pentru culturile înființate în toamnă se estimează că producția va fi una bună. Nu același lucru se poate spune despre culturile înființate în primăvară, acestea fiind foarte afectate de condițiile meteo nefavorabile din perioada iernii. (Instituția Prefectului Giurgiu)

Gestionarea fenomenului de secetă pedologică la nivelul județului Giurgiu în anul 2024 a reprezentat tema de dezbatere a ședinței de


Autorul articolului Autor Reflectorul de Sud
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://reflectoruldesud.ro/seceta-si-efectele-sale-asupra-fermierilor-giurgiuveni-in-atentia-autoritatilor-judetene/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa https://reflectoruldesud.ro/feed/
Titlu original Reflectorul de Sud
Data originala articol 2 iunie 2025 15:32

Comentarii

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.