Tendința de depreciere a monedelor de la marginea zonei euro a continuat și miercurea aceasta. Surpriza a venit din partea leului, care a reușit să se aprecieze consistent în partea a doua a zilei. Piața s-a deschis la 5,248 lei, iar media a crescut marginal de la 5,2460 la 5,2461 lei, comparativ cu 5,2328 lei în urmă cu o săptămână. Așa cum precizam, după anunțarea cursului de către BNR, cotațiile au intrat pe o pantă descendentă, iar euro a atins un minim de 5,23 lei. Piața monetară a fost stabilă în ultima săptămână, cu modificări modeste ale dobânzilor interbancare, în condițiile în care băncile preferă să depună excedentul de lei de care dispun în depozite la BNR, pentru care sunt remunerate de aproape cu 5,50%/an. Miercurea aceasta, indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei contractate înainte de mai 2019, a stagnat la 5,84%. Indicele la șase luni, folosit la calcularea ratelor la creditele ipotecare, s-a oprit la 5,92% iar cel la 12 luni a urcat de la 5,97%, nivel stabilit la începutul lui martie, la 5,98%. Soliditatea arătată de economia SUA, care ar putea permite Rezervei Federale să mențină un nivel ridicat al dobânzilor, ce ar permite revenirea inflației la ținta de 2%, au fost luate în calcul de investitori iar euro a scăzut la 1,1325 – 1,1385 dolari. În piața locală, cursul monedei americane a urcat de la 4,5981 la 4,6227 lei, maxim al ultimelor 15 luni, față de 4,5101 lei, miercurea trecută. Demisia premierului Keir Starmer din fruntea guvernului laburist a avut drept efect creșterea încrederii investitorilor în lira sterlină, care s-a menținut peste pragul de 1,16 euro, astfel că media ei a urcat miercuri de la 6,0799 la 6,0934 lei, față de 6,0498 lei, miercurea trecută. Cursul francului elvețian a crescut de la 5,6772 la 5,6936 lei, în scădere față de jumătatea săptămânii trecute, când media a fost stabilită la 5,6980 lei. Prețul gramului de aur a scăzut de la 608,6838 lei la 604,7157 lei, față de 627,4426 lei, în urmă cu o săptămână. Prețul ar putea scădea sub pragul de 600 lei, în condițiile în care metalul galben s-a depreciat miercurea aceasta, în partea a doua a zilei, de la 4.116 dolari la 3.964 dolari/uncie. O analiză Deutsche Bank prognozează un preț mediu al unciei în trimestrul al treilea de 4.300 dolari, respectiv 4.800 dolari în ultimele trei luni din 2026, după ce o prognoză precedentă vedea uncia depășind pragul de 6.000 dolari până la sfârșitul anului. Media monedelor din regiune se deprecia la 355,37 forinți/euro, respectiv 4,2864 zloți/euro. Aprecierea monedei americane a provocat scăderea principalelor criptomonede. Bitcoin se tranzacționa între 61.628 – 63.048 dolari, iar ethereum a alunecat la 1.643 – 1.685 dolari.

Citeste pe larg

Președintele Consiliului Județean, Toma Petcu, este unul dintre cei 12 șefi de filiale de partid care și-au pierdut funcțiile în urma poziționării alături de premierul desemnat, Adrian Veștea, și care au susținut intrarea PNL la guvernare în ciuda deciziei luate de Ilie Bolojan. Astăzi, Petcu a ieșit cu o declarație pe pagina sa de facebook în care își asumă și motivează decizia: ”Indiferent de sancțiuni și consecințe, consider că în viață trebuie să rămâi consecvent ideilor și principiilor tale, echipei care te-a susținut în obținerea rezultatelor și funcțiilor, dar și convingerii că județul pe care îl reprezinți are nevoie de […]

Citeste pe larg

Indiferent de sancțiuni și consecințe, consider că în viață trebuie să rămâi consecvent ideilor și principiilor tale, echipei care te-a susținut în obținerea rezultatelor și funcțiilor, dar și convingerii că județul pe care îl reprezinți are nevoie de sprijin pentru a se dezvolta și pentru a le oferi oamenilor șanseCiteste pe larg

Grindeanu

 

Nazare

După căderea la vot a propunerii de guvern veștea, in presă se vorbește tot mai mult de un posibil guvern minoritar care ar urma să fie instalat, urmare a reluarii cionsultăreii partidelor la Cotroceni. in realitate se vorbește despre un posibil guvern monocolor; format numai din miniștri PSD, sau de un guvern multicolor, format din ministri PNL, USR. USR, ambele variante având, la instalare și primele 6 luni, asigurată o majoritate parlamentară    

Un guvern minoritar, din start, nu poate fi instalat, așa cum s-a intâmplat cu guvernul Veștea.

Partidele de dreapta, cele scoase de la putere prin moțiunea de cenzură, susțin un guvern monocolor PSD, nu din mărinimia lor, ci din dorința ca social-democrații să-și rupă gâtul la guvernare, in perspectiva următoarelor alegeri parlamentare.

Istoria post-decembristă ne arată că guvernele social-democrate Năstase și Ponta, chiar și cele din perioada Dragnea, au redresat economic și social  România, după perioade de criză mult mai accentuată decât cea prezentă.

De succesul unei astfel de guvernări ar beneficia și partidele de dreapta. Totodată, ar stopa ascensiunea  orientărilor politice populiste. 

Citeste pe larg

Organizatorii anunță programul oficial al activităților de sâmbătă, care se vor desfășura în două locații: Insula Mocanu și Portul Giurgiu, după cum urmează: Insula Mocanu – 09:00 – Deschiderea punctului de distribuire a steagurilor Participanții care doresc să primească steaguri sunt invitați să le ridice din timp pentru a evitaCiteste pe larg

Pregatirile pentru ceremonia oficiala organizata cu prilejul Zilei Drapelului National au inceput de astazi, 24 iunie, in sfantă zi de sarbatoare crestină. Drapelul tricolor ce urmează sa fie arborat in mod festiv, in fata Primariei Giurgiu, in data de 26 iunie, a fost sfintit in Catedrala Episcopala „Adormirea Maicii Domnului”.Citeste pe larg

O tradiție extrem de apreciată de giurgiuveni revine în acest an: concertele de promenadă susținute de fanfara Valahia. Începând din 24 iunie, în fiecare zi de miercuri, de la ora 19.30, orchestra Valahia dă întâlnire iubtorilor de muzică în foișorul din parcul Alei. Sub genericul ”Muzică pentru o vară deCiteste pe larg

„În urma întrebărilor pe care i le-am adresat ieri ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, a devenit clar că PSD minte de fiecare dată, a mințit la moțiune, a spus după că va condiționa intrarea la guvernare de reducerea TVA la alimente și medicamente sau creșteri de pensii sau eliminarea CASS la mame și veterani. Credeți ca […]

Articolul Senator Gabriela HORGA: „În urma întrebărilor pe care i le-am adresat ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, a devenit clar că PSD minte de fiecare dată…” apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg