JO 2020, atletism: Alexandru Novac, ultimul sportiv român rămas în competiţie, a obținut locul 12 în finală la aruncarea suliței

Atletul Alexandru Novac s-a clasat sâmbătă pe locul 12 în finala la aruncarea suliței din cadrul JO Tokyo 2020. Sportivul era ultimul tricolor rămas în competiția din capitala Japoniei.

După ce a reuşit cea mai bună performanţă personală a sezonului în calificări, cu 83.27 metri, Alexandru Novac a avut, sâmbătă, aruncări care au măsurat 77.03 metri şi 79.29 metri, iar a treia a fost ratată.

Novac a ratat astfel calificarea în finala de 8 şi s-a clasat pe locul 12 în clasamentul general.

Zece atleţi români s-au calificat la JO de la Tokyo şi trei au evoluat în finale:
Bianca Ghelber (locul 6, aruncarea ciocanului), Alexandru Novac (locul 12, aruncarea suliţei) şi Marius Cocioran (locu 24, 50 km marş).

Andrea Mikloş s-a retras din calificări la 400 metri din cauza unor leziuni la un tendon ahilian.

România rămâne astfel cu cu o medalie de aur, la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş), şi trei de argint (Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul masculin de patru rame fără cârmaci – Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Cosmin Pascari şi cel de dublu rame masculin – Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă). Țara noastră ocupă în prezent locul 41 în clasamentul medaliilor.