Nici a doua nominalizare pentru funcția de premier nu a mers către PSD. Nicușor continuă să aibă un dinte impotriva social-democraților.

Grupurile reunite ale parlamentarilor PSD au decis să acorde condiționat susținere unui guvern politic condus de liberalul Adrian Veștea, dar fără USR,


Printre principalele cerințe ale social-democraților se află respingerea măsurilor de austeritate și protejarea veniturilor populației prin măsuri precum:

-fără creșteri de taxe și fără introducerea unor taxe noi pentru populație și micii antreprenori;

-reducerea TVA la alimente și medicamente;

-extinderea plafonării adaosurilor comerciale la produse nealimentare de strictă necesitate;

-indexarea pensiilor de la 1 ianuarie;

-aplicarea majorării salariului minim de la 1 iulie 2026;

-reducerea taxării muncii și stimulente pentru salariile mici și medii;

-eliminarea contribuției la sănătate pentru mame, veterani și persoanele cu dizabilități.

Bolojeniștii, consideră că Nicușor i-a sfidat și intenționează să-l depolitizeze pe Veștea.

Bolojan se teme că un congres PNL, convocat in grabă, s-ar putea solda cu pierderea de către domnia sa a funcției de președinte al PNL, in condițiile in care 3 vicepreședinți PNL il susțin pe Veștea de Râșnov.

Citeste pe larg

 Unde mai găsim in prezent asemenea politicieni care să dezbată elevat și contradictoriu un eveniment de cotitură in existența României, aderarea la NATO?

Deși pe vremea aceea nu apăruse conceptul de suveranism, disputa dintre cei 2 intelectuali privea suveranitatea României in cazul aderării la organisme millitare care nu demult ne fuseseră ostile.

Vadim spunea că Putin ar fi promis sprijin pentru unificarea cu Basarabia, dacă Romania renunță la aderarea la NATO, cu toate că fostul teritoriu românesc aparținea de Ucraina. după destrămarea URSS.

Privind retrospectiv, după 20 de ani, constatăm că  Adrian Păunescu era mai realist in previzionarea  evenimentelor prin care urma să  treacă România.  

Ce ar  insemna ca NATO să se oprească la frontiera vestică a României? se intreba Păunescu, cu gândul la disputa româno-maghiară privind Ardealul.

De asemenea spunea că basarabenii nu trebuie grăbiți cu unirea. Să fie lăsați să se convingă singuri că in România este mai bine, 

Amfitrion a fost Marius Tucă, necuprins pe atunci de morbidul conspiraționism.

 

Citeste pe larg

 Mișcarea #rezit a luat naștere in România prin Uniunea Salvați București, transformată apoi in Uniunea salvați România, fondator fiind Nicușor Dan.

Nicușor Dan a ajuns presedinte printr-un concurs de imprejurări generat in prinmcipal de teamă ca la conducerea statulu să ajungă un antieuropean.

Culmea este ca  alegerile la care nu a participat domnul Nicușor Dan au fost anulate de CCR, iar la alegerile repetate, la care a participat, n-ar fi avut nicio șansă dacă in primul tur șoșoiul Victor Ponta nu rupea mai bine de 1 milion de voturi din cele care altfel reveneau candidatului PNL susținut de PSD.

Ajuns președinte, Nicușor Dan a sprijinit formarea Guvernului Bolojan,  al alianței partidelor proeuropene, dar,  incă de atunci, a pus condiția ca principalele portofolii, externe, apărare și finanțe, să fie ocupate de miniștrii useriști sau apropiați de curentul #rezit. Premierul Bolojan, și el un apropiat de doctrina #rezist, a incerecat să joace un rol nesubordonat președintelui, dar lipsa de experiență politică, rigiditatea in decizii, tolerarea  in guvern a unor voci antiamericane, au generat tensiuni in interiorul guvernului guvernării. Social democrații au constatat că li se rezervă un rol de decor, doar pentru validarea măsurilor nepopulare de austeritate.

Rezultatele dezastruoase ale guvernării Bolojan au indemnat PSD, cu susținerea tacită a lui Nicușor , să inițieze moțiunea de cenzură, in speranța că guvernarea coaliției va continua  fără Bolojan. 

Pentru a fi mai convingători in demersul lor, social-democrații lui Grindeanu au făcut greșeala de a-și  retrage din guvern toți secretarii de stat și reprezentanții din prefecturi.

Se conturează formarea unui guvern tehnocrat (#rezist) la nivelul de miniștri, dar cu secretari de stat si prefecti useristi, liberali si udemeriști, aflați deja in funcție in prezent. Aceștia nu pot fi demiși decât de miniștrii Guvernului TOMAC. Tomac este incă președinte al Partidului Mișcarea Populară. continuatoare a partidului lui Băsescu și Elena Udrea.

Iată cum Nicușor Dan l-a păcălit pe Grindeanu. Social-democrații vor fi eliminați complet de la guvernare… și de la nivelul 2,  și de la nivel local.

Singura consolare a lui Grindeanu ar fi că învestirea Guvernului Tomac ar insemna sfârșitul guvernării Bolojan.

Citeste pe larg

 Mișcarea #rezit a luat naștere in România prin Uniunea Salvați București, transformată apoi in Uniunea salvați România, fondator fiind Nicușor Dan.

Nicușor Dan a ajuns presedinte printr-un concurs de imprejurări generat in prinmcipal de teamă ca la conducerea statulu să ajungă un antieuropean.

Culmea este ca  alegerile la care nu a participat domnul Nicușor Dan au fost anulate de CCR, iar la alegerile repetate, la care a participat, n-ar fi avut nicio șansă dacă in primul tur șoșoiul Victor Ponta nu rupea mai bine de 1 milion de voturi din cele care altfel reveneau candidatului PNL susținut de PSD.

Ajuns președinte, Nicușor Dan a sprijinit formarea Guvernului Bolojan,  al alianței partidelor proeuropene, dar,  incă de atunci, a pus condiția ca principalele portofolii, externe, apărare și finanțe, să fie ocupate de miniștrii useriști sau apropiați de curentul #rezit. Premierul Bolojan, și el un apropiat de doctrina #rezist, a incerecat să joace un rol nesubordonat președintelui, dar lipsa de experiență politică, rigiditatea in decizii, tolerarea  in guvern a unor voci antiamericane, au generat tensiuni in interiorul guvernului guvernării. Social democrații au constatat că li se rezervă un rol de decor, doar pentru validarea măsurilor nepopulare de austeritate.

Rezultatele dezastruoase ale guvernării Bolojan au indemnat PSD, cu susținerea tacită a lui Nicușor , să inițieze moțiunea de cenzură, in speranța că guvernarea coaliției va continua  fără Bolojan. 

Pentru a fi mai convingători in demersul lor, social-democrații lui Grindeanu au făcut greșeala de a-și  retrage din guvern toți secretarii de stat și reprezentanții din prefecturi.

Se conturează formarea unui guvern tehnocrat (#rezist) la nivelul de miniștri, dar cu secretari de stat si prefecti useristi, liberali si udemeriști, aflați deja in funcție in prezent. Aceștia nu pot fi demiși decât de miniștrii Guvernului TOMAC. Tomac este incă președinte al Partidului Mișcarea Populară. continuatoare a partidului lui Băsescu și Elena Udrea.

Iată cum Nicușor Dan l-a păcălit pe Grindeanu. Social-democrații vor fi eliminați complet de la guvernare… și de la nivelul 2,  și de la nivel local.

Singura consolare a lui Grindeanu ar fi că învestirea Guvernului Tomac ar insemna sfârșitul guvernării Bolojan.

Citeste pe larg

 Tărăgănează desemnarea unui candidat la funcția de premier pentru ca demisul Bolojan să guverneze cât mai mult. Dacă se poate, până la viitoarele alegeri. Grindeanu nu se prinde de jocul celor doi.

Cristoiu este un as al presei sceptice si conspiraționiste. Progresiștii il consideră ramolit pentru că îi numește tefeliști.

Citeste pe larg

 Tărăgănează desemnarea unui candidat la funcția de premier pentru ca demisul Bolojan să guverneze cât mai mult. Dacă se poate, până la viitoarele alegeri. Grindeanu nu se prinde de jocul celor doi.

Cristoiu este un as al presei sceptice si conspiraționiste. Progresiștii il consideră ramolit pentru că îi numește tefeliști.

Citeste pe larg

 Regimurile totalitare post-sovietice se vor prăbuși din interior sub presiunea noilor generații de rusofoni care vor inlocui omul  sovietic.

Primul val a fost cel de tip maidan care a spulberat totalitarismul de la Kiev, subordonat Moscovei. Putin a incercat să-l sugrume prin agresiunea militară impotriva Ucrainei, dar nu a reușit decât să consolideze naționalismul ucrainian impotriva Rusiei.

Muzica manifest-politic de toate genurile reunește tinerii rusofoni din toate țările Spațiului Estic in concerte gigant dedicate luptei pentru libertate și impotriva războiului lui Putin din Ucraina.

După ce stadioanele din Kiev și Varșovia au fost pline de antiputiniști, a venit rândul stadionului Arena Națională din București să găzduiască un astfel de concert manifest susținut de rapper-ul  belarus, Max Korzh, foarte puțin cunoscut in România, pentru că ale sale melodii sunt cântate in limba rusă.

Biletele puse in vânzare pe retelele Telegram au fost epuizate in 3 zile, fiind cumpărate de ucrainieni, belaruși, polonezi, moldoveni etc. 

Deja de ieri, Bucureștiul este sufocat de tineri rusofoni sosiți pentru concertul de sâmbătă, 22 mai.

Aproape 10.000 de poliţişti, jandarmi şi agenţi secreţi vor fi pe străzile Bucureştiului, mulţi dintre ei îmbrăcaţi civil. Autorităţile se tem de violenţe şi că printre spectatori s-ar putea infiltra sabotori plătiţi de Moscova, scrie observatornews.ro. La Varsovia au fost arestați cca 100 de max-iști.

Vedeți tinerii care se bucură in concertele lui Max belarusul dispuși să se sacrifice in război pentru conducători de tip Lukașenko și Putin?

Citeste pe larg

 De câtreva săptămâni, de când purtătorul de „grinde” i-a pus gând rău, de retrimitere la Oradea, lui Bolojan. propaganda #rezist-ong-istă nu mai incetează, gura nu-i mai tace despre extraordinarul, fenomenalul, aprinzătorul de lumini din cămări, devoratorul de șobolani pesedei BOLO. Un asemenea talibanism irațional am mai intâlnit la adulatorii lui CG- turul 2 inapoi.

Propaganda deșănțată este spulberată de involuția câtorva  indicatori statistici din ultimul an de guvernare amestecată politic, de sub bagheta lui Bolojan bihoreanu’.

Citeste pe larg

 Potrivit Constituției, după adoptarea unei moțiuni Guvernul este demis iar președintele, după consultarea tuturor partidelor parlamentare, va desemna un candidat care să incerce in termen de 10 zile constituirea unei majorități guvernametale, prezentarea unei liste de guvern și a unui program de guvernare.

Foarte curând, actorul Nicușor il va urca pe scenă pe liberalul candidat la funcția de premier, cel mai probabil bunul negociator Schengen, Cătălin Predoiu. 

Nicușor cu sacul in spate pe covorul roșu ,la Erevan.

Citeste pe larg

În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean, convocată de îndată, au fost analizate și dezbătute mai multe proiecte importante pentru activitatea instituției și pentru buna funcționare a unor servicii de interes public. Unul dintre punctele de pe ordinea de zi a fost proiectul de hotărâre nr. 117 din 8 aprilie…

The post Consiliul Județean Giurgiu își menține angajamentul pentru un act administrativ responsabil, transparent și orientat către interesul public. appeared first on Informatia de Giurgiu.

Citeste pe larg

 Crin Antonescu este printre ultimii liberali consevatori care mai exprimă analize politice… dar care nu mai activează in viața politică a României. 

Ultima sa tentativă de a reintra in tumultoasa politică dâmbovițeană a fost respinsă de electorat prin propaganda #rezist și de rămășițele propagandei de tristă amintire, cea băsistă, dar și de trădările din interiorul social-democraților. Singurul scop al candidaturii „protest” a cârlanului Ponta a fost bararea accesului lui Crin Antonescu in turul 2 al alegerilor prezidențiale, repetate din anul 2025. Astfel, românii au fost conduși prin dezinformare pe un culoar la capătul căruia au fost nevoiți să aleagă din nou răul cel mai mic. Au ales un șovăielnic tartor al #reziștilor din România, pentru a nu  condamna țara la predictibila izolare europeană in care ar fi dus-o borduristul Simion.

In excelentul interviu cu Cristache, Antonescu previzionează că după ieșirea grindenilor de la guvernare, România are ghinionul să fie condusă de un guvern monocolor de orientare #rezist, paradoxal, cu sprijinul suveraniștilor lui Simion. 

Citeste pe larg

 Semnele că actuala coaliție guvernamentală nu va rezista s-au văzut incă din alegerile prezidențiale, când cele 3 partide, PSD, PNL și  USR n-au putut să-l susțină pe Crin Antonescu, liberal, să intre in turul 2, deși chiar ele il invitaseră să candideze.  

In tabăra social democrată păpușarii l-au băgat la inaintare pe Ponta, iar in tabăra liberală bolojeniști-userizați l-au susținut de Dan și in turul 1. Știau că Antonescu este cel mai aprig oponent al @reziștilor din România și al statului paralel din perioada lui Băsescu. In plus are  și un discurs naționalist, pe placul multora care votează cu AUR. 

Păpușarii lui Ponta știau că acesta nu va accede in turul 2, dar putea strânge suficiente voturi din electoratul PSD, incât să-l impiedice pe Crin Antonescu să intre in turul 2. Din păcate, au căzut victime ale acestei diversiuni și mulți rezerviști.

Ajuns in mod nesperat președinte, Nicușor s-a impus în formarea noului guvern de coaliție, atribuid cele mai importante portofolii #rezștilor, cu complicitatea lui Bolojan și profitând de slăbiciunea lui Grindeanu.

In interiorul Guvernului Bolojan s-a format o influentă alianță intre useriști și liberalii userizați impotriva PSD, alianță care a respins mai toate măsurile cu caracter social.

Comportamentul sfidător al bolojeniștilor și useriștilor i-a deranjat, in sfârșit, pe molaticii social democrați, care și-au adus aminte că acest guvern a fost instalat și dăinuie atâta timp cât ei il mai votează in Parlament.

Nu i-au luat in serios pe social-democrați și astăzi a venit scadența, când activul PSD va retrage sprijinul pentru Bolojan, dar nu va rupe incă eterogena coaliție.

Râzi să te strici când ii vezi pe #reziști că au scos la inaintare stafia lui Șora, pentru a implora suținere pentru Bolojan, de fapt pentru ca PSD să nu iasă de la guvernare.  Uitaseră că ei sunt la guvernare datorită voturilor celor pe care ei îi denumesc batjocoritor ciuma roșie.

Dacă in opoziție se formează o nouă majoritate, chiar dacă este compusă din europeni și suveraniști(supuși putiniștilor și trumpiștilor) tot opoziție se cheamă și, vrând, nevrând, vor dărâma coșmelia useristă  lui Bolojan, fără ca Nicușor să se poată opune.

Citeste pe larg

Tudor Păcuraru, colonel SRI in rezervă, fost lucrător de analiză-sinteză, are alura publică de om credibil in peisajul informațional online și mainstream. 
CG, un ins cu povețe tămăduitoare, care contestă medicina ca știință, cu un trecut controversat, era să ajungă președintele țării. 
Oare, cohortele de admiratori care-l insoțesc gălăgios la instanțele de judecată, unde are 3 procese pe rol, cu acuzații foarte grave, n-au auzit de ce CG refuză să ia tratamentul?
 

Grea povară pe umerii lui Nicușor!
Cum va rezolva olimpicul o ecuație cu atâtea necunoscute?
Totuși, s-a angajat singur să devoaleze motivele anulării alegerilor prezidențiale din 2024.
Tudor Păcuraru ii este un deschizător de drum.

Citeste pe larg

 Peter Magyar a fost un influent politician FIDEZ până in urmă cu 2 ani, când s-a remarcat prin câteva dezvăluiri  de corupție din interiorul partidului lui Victor Orban. Intr-unul din cazuri era implicată și fosta  sa soție,  Judit Varga, pe atunci ministru al Justiției.

Pe 15 martie 2024, ca lider al mișcării „Ridică-te Comunitate Magyară”a organizat un miting separat de cel al orbaniștilor și de cel al social-democraților și a avut cea mai numeroasă participare, semn că acțiunile sale erau apreciate. A vrut să-și formeze un nou partid cu  care să candideze la alegerile europarlamentare din anul 2024, dar timpul scurt, până in luna mai, nu permiteau un asemenea demers. 

Pe scena politică maghiară apăruse in anul 2020 un partid conservator cu denumirea de Tisza, nume format  prin alăturarea primelor litere din cuvintele maghiare Respect și Libertate. Tisza  este și al doilea fluviu din Ungaria care izvorăște din Ucraina și străbate pusta maghiară inainte de a se vărsa in Dunăre.

Magyar s-a alăturat acestui partid conservator, a fost desemnat vicepreședinte si primul pe lista de europarlamentari la alegerile din anul 2024. Lista a câștigat 7 europarlamentari unguri in grupul PPE.

In luna iunie a aceluiași an a ajuns in fruntea partidului, a organizat mai multe organizații teritoriale, denumite insule Tisza, și a lansat sloganul că Tisza va inunda toată Ungaria.

A lansat un Chestionar referendum cu 12+1 intrebări care a fost completat benevol de peste 1 137 000 de unguri. 

Citind chestionarul deducem și orientarea politică a lui Peter Magyar. Oricum, nu este un social democrat și nici un prieten al UDMR-ului din România pe care a identificat-o ca un spion al lui Orban in PPE. Noi credem că și in România……

Citeste pe larg