Guvern monocolor, nu guvern minoritar
| Grindeanu |
| Nazare |
După căderea la vot a propunerii de guvern veștea, in presă se vorbește tot mai mult de un posibil guvern minoritar care ar urma să fie instalat, urmare a reluarii cionsultăreii partidelor la Cotroceni. in realitate se vorbește despre un posibil guvern monocolor; format numai din miniștri PSD, sau de un guvern multicolor, format din ministri PNL, USR. USR, ambele variante având, la instalare și primele 6 luni, asigurată o majoritate parlamentară
Un guvern minoritar, din start, nu poate fi instalat, așa cum s-a intâmplat cu guvernul Veștea.
Partidele de dreapta, cele scoase de la putere prin moțiunea de cenzură, susțin un guvern monocolor PSD, nu din mărinimia lor, ci din dorința ca social-democrații să-și rupă gâtul la guvernare, in perspectiva următoarelor alegeri parlamentare.
Istoria post-decembristă ne arată că guvernele social-democrate Năstase și Ponta, chiar și cele din perioada Dragnea, au redresat economic și social România, după perioade de criză mult mai accentuată decât cea prezentă.
De succesul unei astfel de guvernări ar beneficia și partidele de dreapta. Totodată, ar stopa ascensiunea orientărilor politice populiste.


