FOTBAL. Liga III-a, seria 4-a, etapa a 14-a / ”Dinamo București” – ”Dunărea Giurgiu” 2-1 ( 2-1)

Giurgiuvenii  au deschis scorul în minutul 8, prin Coșeru. Oaspeții puteau mări avantajul în minutul 14,  dar Florescu, a șutat pe lângă poartă.

Din păcate două greșeli ale tânărului portar Vasilescu, a făcut ca  prin dubla lui Barbu, din  minutele 26 și 40, să aducă cele trei puncte  „câinilor roşii”.

După pauză, oaspeții au irosit patru de ocazii clare de gol, prin Șerbănescu (de două ori), Popescu și Mizdrescu.

Dinamoviști, spre surprinderea celor prezenții la stadion, au făcut totul ca să tragă de timp, în special în repriza secundă. De altfel au reușit ce și-a propus, luând cele trei puncte puse în joc.

După această înfrângere, giurgiuvenii au coborât pe locul cinci al clasamentului.

Următorul meci al celor de la ”Dunărea”, va avea loc pe teren propriu, sâmbătă, 2 decembrie, 2023, de la ora 14.00. Meciul se va disputa pe stadionul Astra din Giurgiu şi va conta pentru etapa a 15-a (ultima din acest an), din Liga a III-a, Seria a 4-a.

Pentru  Dunărea au evoluat în partida cu Dinamo București: Vasilescu – Mina (min.56 Costache),T. Constantin, Calea – Blaga (min.65 Pitulice), Pasăre (min.30 Șerbănescu), Constantinescu, Popescu (min.69 Mizdrescu), Rubică – Florescu, Coșeru (min 56 Mănăilă).

Antrenor: Andrei NEMȚESCU. Rezerve neutilizate: Stanciu – Anghel,Mitrea, Mitran.

Costel Nicolae- foto

Articolul FOTBAL. Liga III-a, seria 4-a, etapa a 14-a / ”Dinamo București” – ”Dunărea Giurgiu” 2-1 ( 2-1) apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Dunărea Giurgiu a pierdut, scor 2-1, meci susţinut vineri, 24 noiembrie, în deplasare, contra celor de la CS  Dinamo București, formaţie ce aspiră la promovarea în Liga II-a, în etapa a 14-a din seria a IV-a a Ligii a 3-a, la fotbal. Giurgiuvenii  au deschis scorul în minutul 8, prin Coșeru. Oaspeții puteau mări avantajul […]