FOTBAL. „Dunărea Giurgiu”, victorie în primul amical dinaintea returului.

Cele două echipe s-au aflat la primul meci amical din acest an. S-au jucat două reprize a câte 60 de minute. Dunărea Giurgiu a folosit echipe diferite în fiecare repriză.

Antrenorul giurgiuvenilor, Andrei Nemțescu a aliniat un prim ”unsprezece” în care a folosit doi jucători aflați  în probe. Este vorba despre Rafael Stroie de la CSM Focșani din Liga a III-a și de Ionuț Ion de la Agricola Borcea, din Liga a III-a.

Dunărea Giurgiu a folosit echipe diferite în fiecare repriză

Primul ”11” al echipei Dunărea în amicalul cu Progresul Spartac București:

DUNĂREA – prima repriză:  Luca Urucu, Andrei Mitrea, Maxim Apertin, Rafael Stroie, Ionuț Ion, Vlad Calea, Mihai Constantinescu, Mario Văduva, Răzvan Mizdrescu, Mihai Coșeru, Alin Florescu.

DUNĂREA – repriza a doua: Octavian Stanciu, David Anghel, Robert Rubică, Octavian Zlate ( junior născut în 2007), Daniel Gheorghe (junior născut în 2007 ), Eugen Lixandru, Sorin Mănăilă, Vlad Șerbănescu, Cătălin Bălțat, Marius Costache, Denis Pascu. Antrenor:Andrei Nemțescu.

Până la reluarea Ligii a III-a, „municipalii” au în program următoarele partide de verificare:

• Meciul deja disputat în 20 ianuarie cu Spartac București ( Liga II-a) – Dunărea Giurgiu  încheiat cu scorul de  0-1.

• 27 ianuarie (12:00) : Dunărea Giurgiu –  Ștința București (Liga IV-a)

• 3 februarie (12:00): Dunărea Giurgiu – CS Popești- Leordeni (Liga III-a)

• 10 februarie (12:00): FCSB U19 – Dunărea Giurgiu

• 24 februarie (13:00): Dunărea Giurgiu –  Cetatea Turnu Măgurele (Liga III-a).

(Costel Spînu)

Articolul FOTBAL. „Dunărea Giurgiu”, victorie în primul amical dinaintea returului.  apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Amânat cu o zi, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, meciul amical dintre „Progresul Spartac București”, Liga a II-a  și „Dunărea Giurgiu”, s-a disputat duminică, 21 ianuarie, 2024, pe stadionul din localitatea Ilfoveană ”1 Decembrie„, și s-a încheiat cu victoria giurgiuvenilor  cu 1-0, prin golul marcat de Cătălin Bălțat. Cele două echipe s-au aflat la primul […]