🌳ROMÂNIA PLANTEAZĂ PENTRU MÂINE
✅Asociația MaiMultVerde demarează toamna aceasta, în parteneriat cu Primăria Municipiului Giurgiu, un proiect pilot în care plantează la Giurgiu prima pădure comunitară din România. Este un concept unic în țară, care poate deveni un exemplu de bune practici în înființarea de păduri urbane în directă relație cu comunitățile și administrațiile locale pe care le deservesc.
🌳Pădurea Comunitară Cama va fi înființată pe malurile canalului cu același …nume. Terenul propus spre amenajare de Asociatia MaiMultVerde în colaborare cu arhitectul peisagist Alexandru Gheorghe reprezinta parte din malurile Canalului istoric numit Cama, direct legat de Dunăre.
🤝Vă invităm sâmbătă, 13 noiembrie 2021, la Giurgiu, pe malul canalului Cama, să plantăm prima pădure comunitară din România.
Acțiunea face parte din campania „România plantează pentru mâine” susținută de OMV Petrom prin programul Țara lui Andrei, în cadrul căreia vom planta 50.000 de puieți de diverse specii* pe o suprafață de 10ha.
Sâm., 13 nov. la 08:00 UTC+02
Plantăm împreună prima pădure comunitară din România!
Canalul Plantelor20 interesaţi