Biblioteca Judeteana I.A. Bassarabescu
3 MAI, ZIUA MONDIALĂ A LIBERTĂŢII PRESEI
În fiecare an, la 3 mai, sunt marcate principiile fundamentale ale libertăţii presei şi este adus un omagiu jurnaliştilor care şi-au pierdut viaţa în timpul exercitării profesiei.
ZIUA MONDIALĂ A LIBERTĂŢII PRESEI a fost proclamată de Adunarea Generală a ONU, în 1993, în urma unei recomandări adoptate la a XXVI-a sesiune a Conferinţei Generale a UNESCO. ONU a declarat ziua de 3 mai drept ZIUA MONDIALĂ A LIBERTĂŢII PRESEI pentru a aduc…e în atenţia publică importanţa şi necesitatea respectării libertăţii de exprimare, conform articolului 19 din Declaraţia Universală a Drepturilor Omului („Orice om are dreptul la libertatea exprimării opiniilor; acest drept include libertatea de a avea opinii fără imixtiune din afară, precum şi libertatea de a căuta, de a primi şi de a răspândi informaţii şi idei prin orice mijloace şi independent de frontierele de stat”), dar şi ca răspuns la chemarea jurnaliştilor africani, care, în 1991, a generat apariția Declaraţiei Windhoek privind pluralismul şi independenţa mijloacelor de informare în masă.
În 2021, tema campaniei mondiale pe care UNESCO o lansează pe canalele media şi social media, este „Informația ca un bun public” și pune accent pe importanța prețuirii informațiilor ca bunuri publice, consolidarea jurnalismului profesionist, asigurarea transparenței companiilor de internet sau respectarea egalităţii de gen în toate aspectele mass-media, potrivit https://en.unesco.org/. În 2021, Conferința dedicată acestui eveniment are loc între 29 aprilie și 3 mai, în Windhoek, Namibia.
SURSE:
– CRAIA, Sultana. „Comunicare şi mass-media”. Bucureşti : Editura Fundaţiei „România de Mâine”, 2003, 122 p.
– CRAIA, Sultana. „Presă şi societate la români : O istorie a mentalităţilor româneşti în periodicele româneşti”. Târgovişte : Bibliotheca, 2006, 158 p.
– https://www.agerpres.ro/
– https://en.unesco.org/
– https://www.freepressunlimited.org/
Foto: volume aflate în colecțiile Bibliotecii Județene „I.A. Bassarabescu”