Amenzi drastice aplicate de Garda de Mediu Giurgiu

21 de amenzi aplicate de Garda de Mediu Giurgiu de la începutul anului și până în prezent.
Degajările mari de fum, poluarea și alte abateri care au avut impact mare asupra aerului au fost principalele motive care au condus la sancțiuni.
Conform prevederilor Legii nr. 104/ 2011 privind calitatea aerului înconjurător, persoanelor fizice si persoanelor juridice le revine obligaţia de a se supune tuturor procedurilor şi cerinţelor legale care conduc la prevenirea, eliminarea sau reducerea impactului asupra aerului înconjurător şi a mediului ca întreg.
Pentru încălcarea acestei prevederi legale, Garda Națională de Mediu-Comisariatul Județean Giurgiu a aplicat in anul 2025, 21 amenzi contravenționale în valoare de 220.000 lei.

Autorul articolului Redacție Giurgiu-Tribune
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://giurgiu-tribune.ro/44415-2/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://giurgiu-tribune.ro/feed/
Titlu original Giurgiu-Tribune
Data originala articol 8 august 2025 15:26
