A avut loc primul termen în procesul intentat Primăriei Giurgiu pentru anularea celebrei taxe auto

A avut loc primul termen în procesul intentat Primăriei Giurgiu pentru anularea celebrei taxe auto

Marți, 10 iunie, a avut loc primul termen în procesul intentat Primăriei Giurgiu pentru anularea celebrei taxe auto.

Înfățișarea s-a încheiat cu o amânare, iar Asociația Inițiativa Civică Giurgiu dă vina pe reprezentanții AUR, pe rol fiind două procese cu aceeași cerință – anularea taxei speciale.

Avocatul Crina Stoianovici ne-a oferit detalii în EXCLUSIVITATE despre parcursul celor două acțiuni în instanță.

Doru Pirou, reprezentantul Asociației are un punct de vedere vis-a-vis de amânare, pentru care îi consideră responsabili pe Laurenția Finat, consilier local AUR și jurist de profesie și pe Cosmin Corendea, liderul AUR Giurgiu.

Datorită ”profesionalismului” dnei consilier juridic Finat Laurenția, în loc să avem un prim termen pe problema în sine, am avut parte de o amânare, perfect legală ținând cont de contextul juridic, pentru a se conexa dosarul nostru la dosarul început ”pe repede înainte” de dna Finat! (…) În loc ca dna Finat, ca profesionistă în drept, și AUR Giurgiu prin dnul profesor doctor în drept Corendea, tot profesionist în drept, să se alăture demersului deja început de ONG-ul nostru, așa cum ar fi procedat logic orice profesionist în drept, cei doi, din orgoliu, atlfel nu se explică acțiunea lor, au preferat să meargă cu o acțiune separată, în paralel, acțiune care ne ține pe loc acum pe noi, cei peste 1200 de oameni implicați, sub o formă sau alta, în această luptă juridică! (…) Culmea, și acțiunea juridică a dnei avocat Crina Stoianovici, depusă ulterior, acțiune lăudată de mine la momentul respectiv, a debutat tot cu o amânare, tot pentru conexare, și tot mulțumită ”profesionalismului” dnei consilier juridic Finat Laurenția și a AUR Giurgiu!” –  se precizează în comunicatul Asociației Inițiativa Civică Giurgiu.

Pentru a răspunde acestor acuzații și pentru a lămuri opinia publică cu privire la procedurile care trebuie îndeplinite de cele două părți care au dosare in instanță pentru a cere același lucru – amânarea taxei speciale,  am obținut, în EXCLUSIVITATE și punctul de vedere al avocatului Crina Stoianovici, care reprezintă în instanță dosarul depus de consilierii AUR, Laurenția Finat și Bogdan Bratu.

Domnul Corendea a făcut referire la acțiunea depusă de cei doli consilieri AUR, prin avocat. Doamna Finat depusese deja acțiune fără a comunica a cest aspect președintelui partidului. La primul termen de judecată al acțiunii depuse de către consilierii AUR, Primăria Giurgiu a invocat conexitate, drept urmare s-a fixat termen pentru a se conexa cele două dosare. În ceea ce privește dosarul declanșat de domnul Piroi, este legal termenul în vederea conexării, având în vedere că a fost depus ulterior și obiectul este anularea aceleiași hotărâri a Consiliului Local. Nu există nicio culpă din partea consilierilor, pentru că noi am respectat procedura. Domnul Piroi trebuia să formuleze o cerere de intervenție în dosarul deja depus și care avea termen în judecată.” – avocat Crina Stoianovici.

 

Prin urmare, cele două acțiuni în instanță depuse de Asociația Inițiativa Civică Giurgiu și cei doi consilieri AUR trebuie comasate, anexate, alipite, etc, pentru că ambele cer aceeași soluție, amânarea taxei speciale aprobate de Consiliul Local Giurgiu.

De altfel, s-a și fixat noul termen, așa cum ne-a precizat avocatul Crina Stoianovici, ca fiind pe data de 25 iunie 2025 și nu la sfârșitul anului cum s-a precizat în comunicatul Asociației Inițiativa Civică.

 

 

 

 

 

Marți, 10 iunie, a avut loc primul termen în procesul intentat Primăriei Giurgiu pentru anularea celebrei taxe auto. Înfățișarea s-a încheiat cu o amânare, iar Asociația Inițiativa Civică Giurgiu dă…


Autorul articolului Redacție Giurgiu-Tribune
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://giurgiu-tribune.ro/a-avut-loc-primul-termen-in-procesul-intentat-primariei-giurgiu-pentru-anularea-celebrei-taxe-auto/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://giurgiu-tribune.ro/feed/
Titlu original Giurgiu-Tribune
Data originala articol 11 iunie 2025 12:25

Comentarii

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.