Cutremur în Armata Română: Șeful Statului Major al Apărării, urmărit penal de DNA într-un dosar exploziv

Cutremur în Armata Română: Șeful Statului Major al Apărării, urmărit penal de DNA într-un dosar exploziv

O anchetă de amploare a Direcției Naționale Anticorupție zguduie vârful ierarhiei militare din România. Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Apărării, a fost pus sub urmărire penală de procurorii militari ai DNA, fiind suspectat de complicitate la infracțiunea de uzurpare a funcției.

Potrivit informațiilor comunicate de DNA, dosarul vizează o serie de decizii luate în vara anului 2025, când ar fi fost facilitată emiterea unei solicitări către Ministerul Educației pentru suplimentarea cu 20 a numărului de locuri finanțate de la buget la Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport. Procurorii susțin că această solicitare ar fi fost formulată cu depășirea atribuțiilor legale ale structurilor implicate.

Cum au fost favorizați unii candidați

Suplimentarea locurilor bugetate ar fi permis trecerea unor studenți admiși inițial pe locuri cu taxă în categoria celor finanțați de stat. Conform informațiilor apărute în spațiul public, printre beneficiari s-ar fi aflat și persoane care urmau să fie încadrate ulterior ca ofițeri în cadrul Ministerului Apărării Naționale.

Ancheta încearcă să stabilească dacă procedurile legale au fost încălcate și dacă anumite persoane au beneficiat în mod nejustificat de această modificare administrativă.

Audiat la DNA, fără declarații

Marți dimineață, generalul Gheorghiță Vlad s-a prezentat la sediul DNA – Secția Militară, însoțit de avocat și îmbrăcat în ținută civilă. La intrarea și la ieșirea din instituție, acesta a refuzat să facă declarații presei cu privire la acuzațiile care i se aduc.

Într-o reacție oficială, Ministerul Apărării Naționale a transmis că efectuează verificări interne și că va coopera pe deplin cu organele de anchetă, subliniind totodată că nu poate comenta detaliile unei proceduri aflate în desfășurare.

Un test de credibilitate pentru instituțiile statului

Cazul are un impact major asupra imaginii Armatei Române, într-un context regional sensibil, în care instituțiile de apărare sunt chemate săinspire încredere și stabilitate. Deși urmărirea penală nu echivalează cu vinovăția, ancheta DNA ridică întrebări serioase privind modul în care au fost gestionate anumite proceduri administrative și academice în relația dintre structurile militare și instituțiile de învățământ superior.

Ancheta este în plină desfășurare, iar evoluțiile din acest dosar sunt urmărite cu maxim interes atât de opinia publică, cât și de mediile militare și politice din România.

 

Sursa: Adevărul

Articolul Cutremur în Armata Română: Șeful Statului Major al Apărării, urmărit penal de DNA într-un dosar exploziv apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

O anchetă de amploare a Direcției Naționale Anticorupție zguduie vârful ierarhiei militare din România. Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Apărării, a fost pus sub urmărire penală de procurorii militari ai DNA, fiind suspectat de complicitate la infracțiunea de uzurpare a funcției. Potrivit informațiilor comunicate de DNA, dosarul vizează o serie de decizii luate […]

Articolul Cutremur în Armata Română: Șeful Statului Major al Apărării, urmărit penal de DNA într-un dosar exploziv apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.


Autorul articolului Jurnal
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://jurnalgiurgiuvean.ro/cutremur-in-armata-romana-seful-statului-major-al-apararii-urmarit-penal-de-dna-intr-un-dosar-exploziv/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://jurnalgiurgiuvean.ro/feed/
Titlu original Jurnal Giurgiuvean
Data originala articol 2 iunie 2026 16:10

Comentarii

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.