Alexandru Cicâldau a reușit un gol superb pentru Galatasaray în partida disputată împotriva celor de la Beșiktaș. Galatasaray a deschis scorul în minutul 35 al derby-ului cu Bekiștaș, însă a pierdut meciul cu scorul de 1-2.

Alexandru Cicâldău, gol pentru Galatasaray în derby-ul cu cei de la Beșiktaș. De când nu s-a mai dat un astfel de gol

Mijlocașul român de la Galatasaray, Alexandru Cicâldău, a marcat un gol superb pentru echipa sa în minutul 35 al partidei, însă nu a fost suficient, meciul fiind pierdul împotriva celor de la Beșiktaș cu scorul de 1-2.

Alexandru Cicâldău, care a fost transferat în vară de la Universitatea Craiova, în schimbul a 6.5 milioane de euro, a primit o pasă la marginea careului de la Kerem Akturkoglu și a marcat.

Alexandru Cicaldau are contract pe 5 sezoane cu Galatasaray

Șutul lui Alexandru Cicâldău, unul înșelător

Șutul lui Alexandru Cicâldău nu a impresionat prin forță, însă balonul a lovit pământul chiar în fața portarului Ersin Destanoglu, care a fost astfel învins de șutul înșelător.

Potrivit statisticienilor de la Opta, mijlocașul Alexandru Cicâldău este primul fotbalist al lui Galatasaray care marchează cu un șut din afara careului într-un derby cu Beșiktaș, din decembrie 2015 încoace, atunci când Wesley Sneijder reușea un gol similar.

Galatasaray a ratat un penalty

Avantajul clubului Galatasaray prin reușita lui Alexandru Cicâldău nu a rezistat, însă, decât patru minute, întrucât Cyle Larin a reușit să egaleze pentru Beșiktaș și să stabilească, în același timp, scorul la pauză.

În a doua repriză, în minutul 64, Cyle Larin a reușit ”dubla” și a adus-o pe Beșiktaș în avantaj. Galatasaray a mai avut ocazia să egaleze în minutul 81, însă Mostafa Mohamed a ratat un penalty și derby-ul s-a încheiat cu victoria lui Beșiktaș cu scorul de 2-1.

Alexandru Cicâldău, al treilea gol pentru Galatasaray

Al doilea român care joacă pentru Galatasaray, Olimpiu Moruțan, a fost și el, de asemenea, titular cu Beșiktaș, însă a fost înlocuit în minutul 64, cu Ryan Babel.

În meciul cu Beșiktaș, Alexandru Cicâldău a reușit al treilea gol pentru Galatasaray, în 12 apariții pe gazon. Mijlocașul român a dat și o pasă decisivă de gol.

Ce salariu are Alexandru Cicâldău la Galatasaray

Potrivt jurnalistului Savaş Corlu, atunci când a ajuns la Galatasaray, mijlocașul de 24 de ani a refuzat să poarte tricoul cu numărul 10, cu care Gică Hagi a făcut istorie la gruparea Cim Bom. Turcii au rămas surprinși de decizia fostului mijlocaș de la Universitatea Craiova.

De asemenea, Alexandru Cicâldău a semnat pentru cinci sezoane cu Galatasaray. În plus, potrivit impresarului Giovanni Becali, Alexandru Cicâldău are un salariu la Galatasaray 1- 1,1 milioane de euro pentru un sezon. Alexandru Cicâldău a avut 129 de meciuri oficiale, 33 de goluri și 21 de pase decisive la Universitatea Craiova.

SURSĂ ARTICOL

Sursa: reflectoruldesud.ro/
Articol sursa: Alexandru Cicâldau, gol superb pentru Galatasaray. Cum a marcat împotriva celor de la Beșiktaș