CUPA PRIETENIEI LA FOTBAL ÎN VEDEA
Comunicat de presă Primăria municipiului Giurgiu
PR pentru Eduard Hellvig… pentru o viitoarea candidatură?
După discursul de anul trecut de la Universitatea Babeș-Boliay, un adevărat demers programatic în care Eduard a ținut să se războiască cu dispăruta Securitate dar și să dea lecții politice despre echilibru în cultivarea valorilor naționale, scoaterea sa în față, în timpul primirii regelui Charles al III- lea la Cotroceni, pare să fie un alt demers prin care Iohannis încearcă să impună un moștenitor la Cotroceni.
„Una din provocările prezente este discuția despre identitate, despre cine suntem ca oameni și ca popor și despre cât de mândri suntem cu identitatea noastră. Creșteți într-o societate în care se construiește o teză falsă, a unei dispute false între identitatea națională și cea europeană sau globală. Identitatea noastră națională este un motiv de mândrie, la fel ca și apartenența la o societate deschisă, tolerantă și preocupată de drepturile globale, pentru că ambele ne diferențiază de societățile în care nu sunt posibile alegeri libere, libertate în fața legii, libertăți economice sau libertatea de mișcare pe care astăzi le considerăm firești. In această lume… naționalismul nu trebuie să fie apanajul unor discursuri sau abordări pe care le considerăm extreme, ci și un tip de instict pe care trebuie să-l aibă și cei cu gândire democratică și liberală… care astăzi au tendința greșită de a se îndepărta de subiecte precum patriotism sau tradiții” a cuvântat Hellwig în fața studenților din Cluj.
Întrerupere de apă în data de 2 IUNIE În atenția locuitorilor Municipiului Giurgiu
ANUNȚ ÎNTRERUPERE APĂ
Comunicat de presă Primăria Giurgiu
Comunicat de presă Primăria Giurgiu Autorul articolului admin Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: http://giurgiu-acid.ro/comunicat-de-presa-primaria-giurgiu-3/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=comunicat-de-presa-primaria-giurgiu-3 Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://giurgiu-acid.ro/feed/ Titlu original GIURGIU ACID Data originala articol 25 mai 2023 14:01Citeste pe larg
Un prim-ministru votat de Parlament poate demisiona , nu mai poate să depună un mandat efectuat
De ceva timp, Ciucă vorbește neconstituțional cum că rotativa guvernamentală cu PSD se va iniția prin depunerea de către domnia sa a mandatului de prim-ministru. Ultima strigare este că vineri își va depune mandatul.
Nu exista o asemenea posibilitate constituțională.
Premierul în funcție poate să demisioneze ca act unilateral de voință.
Nu poate fi demis de președintele țării ci numai de Parlament prin adoptarea unei moțiuni de cenzură
Domnul Ciucă ține să demonstreze cât de superficial este în cunoașterea dispozițiilor constituționale.
Doar persoana desemnata cu formarea noului guvern, care în 10 zile nu reușește să formeze o majoritate guvernamentală, depune mandatul pentru a da posibilitatea Președintelui să desemneze altă persoană cu formarea Guvernului.
Depunerea mandatului de prim-ministru pare a fi o novatiune care i-ar permite lui Iohannis să-l desemneze tot pe el prim -ministru interimar. În caz de demisie, Iohannis ar fi obligat să desemneze ca interimar un alt membru al Guvernului.

