Consiliul Judeţean (CJ) Giurgiu va efectua în acest an lucrări de reparaţie pe un tronson de 24 de kilometri al drumului judeţean DJ 603, iar odată cu începerea acestor lucrări vor fi impuse şi restricţii de circulaţie pentru maşinile de tonaj greu, au anunţat, vineri, reprezentanţii instituţiei administrative.
„DJ 603, pe un tronson cu o lungime de 24 de kilometri, cuprins între intersecţia DN 5 Giurgiu-Bucureşti, din dreptul localităţii Uzunu, şi până la intersecţia cu DN 6, în dreptul localităţii Naipu, a suferit degradări din cauza traficului auto cu o masă foarte ridicată, motiv pentru care în acest an se impun lucrări de remediere a drumului, astfel încât pentru lucrări de consolidare la drum, dar şi pentru a proteja toate locuinţele care se află în imediata apropiere a acestui drum, se impune instituirea unei restricţii temporare de circulaţie până la data de 31 decembrie 2026, pe întreaga lungime a tronsonului de drum menţionat”, a declarat vineri, pentru AGERPRES, vicepreşedintele CJ Giurgiu, Lucian Corozel.
El spune că această restricţie de circulaţie va intra în vigoare din primăvară, la începerea lucrărilor de consolidare.
Totodată, maşinile riveranilor vor avea acces în perioada lucrărilor şi există căi alternative de acces pentru maşinile de marfă care aprovizionează locuitorii din această zonă pentru că drumul nu este unul principal, ci este folosit mai mult ca o „scurtătură” de locuitorii din zonă, a mai arătat reprezentantul CJ Giurgiu. (www.agerpres.ro)
Reflectorul de Sud