Direcția de Statistică de la Giurgiu îi caută pe nanogenarii din Fllorești-Stoenești, să vadă dacă mai sunt vii

Uimiți de faptul că în comuna Florești-Stoenești din județul Giurgiu s-a descoperit elixirul tinereții, iar majoritatea locuitorilor au viață lungă, statisticienii de la Giurgiu au trimis o adresă primăriei menționate prin care cere verificarea persoanelor născute înainte de 1935. Motivul? Numărul lor ar fi extrem de mare.
Cum este posibil să ai o viață atât de lungă, și-au spus statisticienii? O fi apa mai bună. aerul ma curat, mâncarea mai sănătoasă sau s-a descoperit secretul tinereții fără bătrânețe?
Culmea este, că în ciuda muncii de sisif la care au fost supuși funcționarii primăriei Florești-Stoenești, este că aici chiar trăiesc peste 100 de persoane trecute de 90 de ani. Deci, sunt vii și așa și figurează și în documente.
Dacă n-ar fi fosta așa, nu ar fi existat acte care să conteste trecerea lor în neființă, acum în era tehnologiei și a digitalizării?
Mai bine, Direcția de Statistică ar încerca să afle de ce în alte locuri nu mai ajung atât de mulți la această vârstă, în loc să fie de-a dreptul umiți că vârsta de 90 de ani, atinsă de atât de multe persoane din Florești-Stoenești este o anomalie a vieții.
Ca o glumă, propunem să nu se mai vorbească despre caz statistic, ci despre o zonă protejată pentru longevitate.
Acesta este un pamflet și rebuie cosiderat ca atare

Autorul articolului Redacție Giurgiu-Tribune
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://giurgiu-tribune.ro/directia-de-statistica-de-la-giurgiu-ii-cauta-pe-nanogenarii-din-flloresti-stoenesti-sa-vada-daca-mai-sunt-vii/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://giurgiu-tribune.ro/feed/
Titlu original Giurgiu-Tribune
Data originala articol 20 februarie 2026 10:25
