​Pilotul finlandez Valtteri Bottas (Mercedes) va pleca din pole-position în Marele Premiu al Braziliei, a 19-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, după ce a câștigat cursa sprint de la Sao Paulo.

Calificările s-au desfăşurat în sistem de cursă-sprint de 100 km, cu două seturi de anvelope de pilot la dispoziţie, alese liber de echipe. Totuşi, în această cursă, piloţii nu au avut voie să intre la boxe pentru schimbarea cauciucurilor, informează News.ro.

Rezultatul cursei a decis grila pentru evenimentul principal de duminică şi totodată a oferit un număr mic de puncte (3-2-1) pentru primii trei clasaţi.

Valtteri Bottas s-a impus în cursa-sprint de la Sao Paulo, pe locul doi s-a clasat Max Verstappen (Olanda, Red Bull Racing), iar pe trei a terminat Carlos Sainz (Spania, Ferrari).

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat de pe ultima poziţie ca urmare a descalificării din calificările de vineri, s-a clasat pe locul cinci.

Marele Premiu al Braziliei va avea loc duminică seară.

9. Pierre Gasly (AlphaTauri Honda) 86

10. Fernando Alonso (Alpine Renault) 60 etc.

Bahrain – Lewis Hamilton (Mercedes)

Emilia Romagna – Max Verstappen (RedBull)

Mexic – Max Verstappen (RedBull).

Până la finalul sezonului 2021 mai sunt de disputat patru Grand Prixuri: Brazilia (14 noiembrie – Interlagos), Qatar (21 noiembrie – Losail), Arabia Saudită (5 decembrie – Jeddah Circuit) și Abu Dhabi (12 decembrie – Yas Marina).

SURSĂ ARTICOL

Sursa: reflectoruldesud.ro/
Articol sursa: Formula 1: Valtteri Bottas, pole-position în Marele Premiu al Braziliei – Finlandezul a câștigat cursa sprint