Gerul și ninsoarea nu opresc acțiunile Poliției; ”Releul” continuă pe DN 6

Astăzi, 2 februarie a.c., în intervalul orar 11.00 – 15.00, poliţiştii rutieri desfăşoară o acţiune de amploare pe D.N.6, în sistem RELEU şi integrat, pentru combaterea principalelor cauze generatoare de accidente.

Activitatea se desfăşoară concomitent în judeţele traversate de acest drum naţional (Ilfov, Giurgiu, Teleorman, Olt, Dolj, Mehedinţi, Caraş-Severin şi Timiş), scopul principal fiind creşterea siguranţei rutiere şi a vizibilităţii elementului poliţienesc pe tronsoanele cu risc ridicat.

Efectivele din cadrul Serviciului Rutier Giurgiu acţionează pe sectoarele specifice ale D.N.6, acţiunea vizează cu prioritate depistarea conducătorilor auto care efectuează depăşiri neregulamentare sau conduc sub influenţa alcoolului şi a substanţelor psihoactive. În acest sens, poliţiştii utilizează întreaga logistică din dotare: aparatele de tip TruCam şi aparatele din dotare privind consumul de băuturi alcoolice şi substanţe psihoactive.

Deşi la momentul debutului acţiunii se înregistrează condiţii meteo nefavorabile (zăpadă), valorile de trafic se menţin la un nivel normal. Pe lângă activităţile de control, poliţiştii pun accent pe prevenţie, derulând activităţi de informare rapidă.

Acestea includ distribuirea de materiale informative (flyere) şi oferirea de veste reflectorizante pentru categoriile vulnerabile.

Recomandări pentru participanţii la trafic:

Reduceţi viteza: Carosabilul acoperit cu zăpadă măreşte distanţa de frânare.
Sporiţi atenţia: Vizibilitatea este redusă din cauza condiţiilor meteo.
Respectaţi indicaţiile: Urmaţi semnalele poliţiştilor aflaţi în dispozitivele de control. (IPJ Giurgiu)

Read More

Reflectorul de Sud

Comentarii

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.