Situația șomajului în județul Giurgiu prezentată în cadrul Comisiei de Dialog Social din cadrul Prefecturii
Rata șomajului la Giurgiu este sub media națională, însă cei mai mulți șomeri sunt persoanele între 40 și 50 de ani, adică cele care își găsesc cel mai greu un loc de muncă.
Sunt și două localități din județ cu cea mai mare rată a șomajului, toate datele fiind prezentare de directorul AJOFM Giurgiu în cadrul Comisiei de Dialog Social din cadrul Prefecturii.
”Șomajul înregistrat la nivelul județului Giurgiu considerăm că este determinat de reducerea activității în timpul fazelor de criză. Se poate observa că piața muncii din județul Giurgiu este influențată și de șomajul sezonier, astfel că în trimestrul I şi IV al fiecărui an avem o creştere a ratei şomajului, fapt datorat, în principal, restrângerii de activitate în sezonul rece (lunile noiembrie-aprilie) la agenţii economici din domeniul construcţii, agricultură si industria alimentară, urmată în trimestrul II de o diminuare a acesteia, ca urmare a reluarii activităţii începând cu lunile aprilie – mai la aceeaşi agenţi economici.” – a transmis directorul executiv al A.J.O.F.M. Giurgiu, Virgil Peia

Autorul articolului Redacție Giurgiu-Tribune
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://giurgiu-tribune.ro/situatia-somajului-in-judetul-giurgiu-prezentata-in-cadrul-comisiei-de-dialog-social-din-cadrul-prefecturii/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://giurgiu-tribune.ro/feed/
Titlu original Giurgiu-Tribune
Data originala articol 25 aprilie 2025 21:27