​Pilotul finlandez Valtteri Bottas (Mercedes) va pleca din pole-position în Marele Premiu al Braziliei, a 19-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, după ce a câștigat cursa sprint de la Sao Paulo. Calificările s-au desfăşurat în sistem de cursă-sprint de 100 km, cu două seturi de anvelope de pilotCiteste pe larg

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Turciei, a 16-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul Istanbul Park. Podiumul a fost completat de piloții RedBull Racing: olandezul Max Verstappen (care l-a depășit pe rivalul Lewis Hamilton și a urcat pe primul loc în clasamentulCiteste pe larg

Valtteri Bottas (Mercedes) a câştigat, sâmbătă, calificările pentru Marele Premiu al Italiei, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Finlandezul va pleca însă în cursă de pe ultima poziţie, ca urmare a unei penalizări pentru schimbarea motorului. În aceste condiții, din pole-position va pleca Max Verstappen (RedBull). FormatCiteste pe larg

Oficialii echipei de Formula 1 Alfa Romeo au anunțat pe Twitter noul transfer: din sezonul viitor, Valtteri Bottas îl va înlocui pe Kimi Raikkonen (se retrage la finalul stagiunii în curs). Conform Sky Sports, locul lui Bottas nu va rămâne prea mult timp vacant, conducătorii celor de la Mercedes urmândCiteste pe larg