Teritoriul dintre Prut și Nistru, parte a Principatului Moldovei de la 1359, a fost denumit fraudulos Basarabia de Imperiul Rus, imediat ce l-a  anexat in anul 1812. Până la acel moment, era cunoscut sub denumnirea de Basarabia doar teritoriul din sudul Moldovei, vecin cu Dobrogea și cu Marea Neagră, teritoriu care mai era denumit Bugeac, in prezent aflat in granițele Ucrainei de după destrămarea Uniunii Sovietice, in 1991.

 In Tratatul ruso-turc de la 1812 fusese cedat catre Rusia doar Bugeacul.

In prezența autorului Ion Giurca, in data de 26 03 2026, la Fundația Nicolae Titulescu din Bulevardul Kiseleff, moderator Adrian Năstase, a avut loc prezentarea volumului ” 1918 Unirea Basarabiei cu România….”, cu interesante luări de cuvânt. 

Istoriografia noastră nu a prezentat suficient de clar semnificația prezenței armatei române  la Chișinău in anul 1918, in contextul dezordinii instaurate acolo după Revoluția bolșevică din Imperiul Țarist și al afirmării naționalismului ucrainian, in Ucraina nou creată,  care-și revendica pretenții și asupra teritoriului dintre Prut și Nistru.

Moderatorul Adrian Năstase a reluat in cadrul dezbaterii declarațiile de la acea vreme ale oficialităților ucrainiene, neintregrate incă in Uniunea Sovietică,  pentru a sublinia complexitatea prezentă a litigiului istoric  privind Republica Moldova.

Va doresc audiție plăcută!

Unirea Basarabiei cu România a avut loc la 27 martie 1918, adică pe 9 aprilie 1918 pe stil vechi. 

România a trecut oficial la calendarul gregorian în anul 1919Prin decret-lege, ziua de 1 aprilie 1919 (pe stil vechi) a devenit 14 aprilie 1919 (pe stil nou).

Citeste pe larg

„În anul 2026, România va avea un buget onest, care să corecteze dezechilibrele acumulate în ultimii ani, care să transparentizeze utilizarea banilor publici și care să dinamizeze investițiile publice, ca motor principal de creștere economică…” (Vezi LINK)  https://www.facebook.com/reel/1662833401568454   Senator Gabriela HORGA

Articolul Senator Gabriela HORGA: „ În anul 2026 România va avea un buget onest, care să corecteze dezechilibrele acumulate în ultimii ani…” (Vezi LINK) apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

 „Poate Iranul să atace România?” a devenit  o întrebare tot mai prezentă în mediul online, mai ales după o declarație a purtătorului de cuvânt al diplomației iraniene în care acesta critica decizia României de a pune la dispoziția Statelor Unite baze militare pentru operațiunile din Orientul Mijlociu, precizând că „răspunsul va fi pe măsură”! O […]

Articolul Poate Iranul ataca România? apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

Măsurile de austeritate luate în 2025, schimbările survenite în cadrul fiscal au stimulat abilitatea companiilor locale de a răspunde la provocări. În condițiile în care România a intrat în recesiune tehnică la sfârșitul anului trecut iar inflația a stagnat la aproape 10%, liderul național al pieței salatelor gata de consum, Eisberg România, a reușit anul trecut să-și mențină ritmul de dezvoltare. În acest sens, Nicoleta Scarlat, director de vânzări și marketing, a precizat că „Măsurile fiscale nu pot fi contracarate la fel de rapid, pe cât are statul obiceiul de a le schimba. Instabilitatea economică este unul dintre factorii care ne afectează direct, prin relaţia cu partenerii noştri B2B. Chiar şi aşa, creşterea noastră valorică a fost de 7%. Iar majorarea volumelor tot cu 7%, nu a ajutat la recuperarea găurii lăsate de inflație. Principalul eveniment din viața companiei a fost reprezentat de intrarea Eisberg România, alături de alte două fabrici Eisberg din Ungaria și Polonia, în grupul polonez Green Factory, care și-a consolidat astfel poziția de lider al pieței specializate din Europa Centrală şi de Est, la care contribuie și faptul că deține la nivel european 2.500 ha de culturi specializate. La finalizarea achiziției Eisberg România și Eisberg Ungaria, Artur Rytel, CEO și președinte al Consiliului de Administrație al Green Holding, a declarat că „Această mișcare strategică ne consolidează poziția de producător de preparate alimentare proaspete în regiunea Europei Centrale și de Est, făcându-ne un partener mai atractiv și mai fiabil pentru clienții noștri. De asemenea, ne permite să servim mai bine consumatorii prin extinderea gamei noastre de produse și îmbunătățirea eficienței lanțului de aprovizionare.” Pentru acest an, „lucrăm la consolidarea pieţei de fresh şi sperăm să putem lansa produse noi”, a precizat Nicoleta Scarlat. Aceasta a afirmat că „vom munci mai mult, ca să acoperim efectele menținerii unei rate înalte ale inflației din țara noastră, cea mai mare din Uniunea Europeană, care afectează consumul. Mizăm pe faptul că mai multe segmente ale populaţiei sunt interesate de un stil de viață sănătos. Românii sunt curioşi şi adoptă ce le place, iar noi suntem recunoscuţi şi pentru că ştim să dăm gust salatelor.” Eisberg România pune accent pe încrederea consumatorilor, motiv pentru care urmărește cu atenție calitatea produselor sale. „Pentru că înțelegem riscurile microbiologice și chimice la care sunt expuse aceste alimente exercităm un control total. De la creșterea și recoltarea de la fermă la transportul, depozitarea, procesarea și livrarea salatelor noastre, adică de la fermă la client, știm în permanență și în detaliu ce intră și ce iese din Eisberg”, a explicat Gabriela Boldeanu, Quality Control manager la Eisberg România În plan global se manifestă o majorare a cererii de salate gata de consum, consecință a beneficiilor pe care le oferă pentru sănătate, dar și a faptului că pot fi achiziționate într-o largă varietate (mixuri) și pe parcursul întregului an. Studiile arată faptul că 64% dintre consumatori pun pe primul loc confortul (gata de utilizare), iar 55% economia de timp. Analiștii estimează că piața salatelor gata de consum va atinge la nivel mondial o valoare de peste 26 de miliarde dolari până în 2034, cu o rată anuală de creștere de 7%.

Citeste pe larg

„România nu poate sta blocată din cauza încăpățânării unui premier! După luni de zile în care Bugetul a fost ținut pe loc la Guvern, PSD deblochează în Parlament elaborarea lui și va susține prin amendamente Programul de solidaritate – sprijinul de care au nevoie mamele, pensionarii, veteranii și copiii din familiile sărace sau cu dizabilități. […]

Articolul Deputat Marian Mina: „România nu poate sta blocată din cauza încăpățânării unui premier!” apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

Ambasadorul Rusiei la București, Vladimir Lipaev, iși permite să declare asemenea enormități intr-un interviu acordat agenției TASS, publicat astăzi la Moscova.

Este interesant că ambasadorul rus folosește același argument cu care guvernul sovietic a justificat ultimatumul din 26 iunie 1940 pentru retrocedarea către URSS  a Basarabiei și cedarea, drept despăgubire,  a părții de nord a Bucovinei. 

Este adevărat că Basarabia nu făcuse niciodartă parte din statul independent Romania, independență dobândită in 1877, dar ambasadorul nu vrea să spună că Basarabia a facut parte din Principatul Moldovei până in anul 1812, când a fost ocupat de Imperiul Țarist, Moldovă care in anul 1859 s-a unit cu Tara Românerască, formând Principateler Unite, precursor al viitorului stat indeendent-România.

 În secolul al XX-lea, Moldova a trecut prin două ocupații românești. Prima a avut loc în 1918, când, profitând de slăbiciunea tânărului stat sovietic, România a introdus trupe în Basarabia rusă. Această ocupație a durat până în 1940. În 1941, România, ca parte a coaliției hitleriste, a participat la agresiunea împotriva URSS și a invadat Moldova sovietică. Justificarea oferită a fost argumentul, încă susținut de istoriografia românească, al restituirii presupuselor pământuri românești confiscate ilegal. Cu toate acestea, Basarabia nu a făcut niciodată parte din statul român independent. Amintirea acelor evenimente încă persistă asupra poporului moldovenesc, iar deocamdată, aceasta servește drept vaccin împotriva ideii de unificare. Majoritatea populației, după cum se știe, nu o susține.”, spune diplomatul. 


Cât despre actualele relații dintre România și R. Moldova, ambasadorul rus mai avea puțin ca să spună că Moldova este pentrru a treia oară ocupată de România.

„În secolul al XX-lea, Moldova a trecut prin două ocupații românești. Prima a avut loc în 1918, când, profitând de slăbiciunea tânărului stat sovietic, România a introdus trupe în Basarabia rusă. Această ocupație a durat până în 1940. În 1941, România, ca parte a coaliției hitleriste, a participat la agresiunea împotriva URSS și a invadat Moldova sovietică. Justificarea oferită a fost argumentul, încă susținut de istoriografia românească, al restituirii presupuselor pământuri românești confiscate ilegal. Cu toate acestea, Basarabia nu a făcut niciodată parte din statul român independent. Amintirea acelor evenimente încă persistă asupra poporului moldovenesc, iar deocamdată, aceasta servește drept vaccin împotriva ideii de unificare. Majoritatea populației, după cum se știe, nu o susține.”, spune diplomatul. 

Va avea curajul doamna Țoiu să-l convoace pe ministrul rus ca  să-l atenționeze pentru  declarațiile inamicale?


Citeste pe larg

Mă aflu la Paris, unde particip la reuniunea Rețelei Parlamentare Globale a Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), în calitate de reprezentant al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, dar și în cadrul delegației #României conduse de președintele Senatului, Mircea Abrudean. România a intrat în linie dreaptă pentru aderarea la OCDE, un pas esențial pentru […]

Articolul Senator Gabriela HORGA: „România a intrat în linie dreaptă pentru aderarea la OCDE, un pas esențial pentru dezvoltarea economică…” apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

„PSD împinge România într-o criză bugetară prin populism și decizii iresponsabile. Propunerile pe care încearcă să le introducă în bugetul pe 2026 nu au nicio legătură cu realitatea economică și riscă să arunce în aer stabilitatea țării. Fiecare zi de întârziere în adoptarea bugetului înseamnă și mai multă incertitudine, investiții blocate și presiune directă pe […]

Articolul Senator Gabriela HORGA: ”PSD împinge România într-o criză bugetară prin populism și decizii iresponsabile…” apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

Pe 4 martie 1977, la ora 21:22, România a fost zguduită de unul dintre cele mai devastatoare cutremure din istoria sa modernă. Seismul, cu magnitudinea de 7,4 grade pe scara Richter, produs în zona Vrancea, a avut efecte catastrofale, în special în București, dar și în numeroase orașe din sudul și estul țării. Persoanele de […]

Articolul S-au împlinit 49 de ani de la 4 martie 1977 – Noaptea în care România s-a prăbușit: cutremurul care a schimbat pentru totdeauna istoria țării apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

Depăşirea pragului de 9-10 lei/litru la carburanţi devine realistă în România, dacă preţul ţiţeiul se stabilizează la 90 – 100 de dolari/baril, în urma conflictului din Orientul Mijlociu, ceea ce aduce costuri mai mari pentru transport, presiune pe lanţurile logistice, scumpirea alimentelor şi inflaţie persistentă, atenţionează preşedintele Asociaţiei Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliţă. Atacarea Iranului şi […]

Articolul Războiul din Iran afectează serios, prețul carburanților. În 2 săptămâni, prețul carburantului în România ar putea ajunge la 9-10 lei/litru!  apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg

Pesta porcină a costat anul trecut România 71,2 milioane de lei doar dacă ne raportăm exclusiv la despăgubirile acordate proprietarilor de animale sacrificate, au declarat pentru Economica oficialii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Au fost uciși 95.245 de porci din 22 de exploatații comerciale și 266 de exploatații non-comerciale. Din această […]

Articolul Pesta porcină și prețul exorbitant plătit de România. Vezi care este situația la Giurgiu apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Citeste pe larg