Reprezentativa Senegalului a câştiga în premieră Cupa Africii pe Naţiuni, după ce s-a impus în finala disputată împotriva selecționatei Egiptului, scor 4-2 la loviturile de departajare (a fost 0-0 după 120 de minute). Meciul a avut loc pe stadionul Olembe din Yaounde (Camerun). În minutul 7, Sadio Mane, vedeta senegalezăCiteste pe larg

Reprezentativa Senegalului s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a trecut de selecționata statului Burkina Faso, miercuri, la Yaounde, scor 3-1. Senegal a marcat prin Abdou Diallo (’70), Idrissa Gueye (’76) și Sadio Mane (’87) în timp ce Ibrahim Blati Toure (’82) a punctat pentru Burkina Faso.Citeste pe larg

Senegal, Guineea și Gabon s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, în urma rezultatelor înregistrate marți în grupele competiţiei găzduite de Camerun. Tot marți, reprezentativa Insulelor Comore a obținut prima victorie în istoria participărilor. Malawi, naţională pregătită de românul Mario Marinică, ocupă locul 3 în GrupaCiteste pe larg