Max Verstappen a fost nevoit să abandoneze în prima cursă a sezonului din Formula 1 (Marele Premiu din Bahrain) după probleme cu monopostul RedBull. Campionul mondial în exercițiu a reacționat prompt la adresa echipei după dificultățile întâmpinate. Max VerstappenFoto: Florent Gooden/DPPI/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia Ambii piloți RedBull (MaxCiteste pe larg

​Olandezul Max Verstappen (RedBull) a câștigat Marele Premiu al Mexicului la Formula 1, cursă care a avut loc duminică pe Autódromo Hermanos Rodríguez. Podiumul a fost completat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) și de mexicanul Sergio Perez (RedBull). A fost victoria cu numărul 19 din cariera lui Max Verstappen, aCiteste pe larg

Lupta pentru titlul de campion mondial este mai aprinsă ca oricând, dar Max Verstappen a afirmat joi că ocuparea locului secund la finalul sezonului de Formula 1 nu ar reprezenta „sfârșitul lumii” pentru el. Verstappen, care se află la doar două puncte în spatele lui Lewis Hamilton, a afirmat căCiteste pe larg

​Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Rusiei, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) și de ibericul Carlos Sainz (Ferrari). Pentru Hamilton este al 100-lea succes în F1, al cincilea din acest sezon.Citeste pe larg

Valtteri Bottas (Mercedes) a câştigat, sâmbătă, calificările pentru Marele Premiu al Italiei, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Finlandezul va pleca însă în cursă de pe ultima poziţie, ca urmare a unei penalizări pentru schimbarea motorului. În aceste condiții, din pole-position va pleca Max Verstappen (RedBull). FormatCiteste pe larg

După ce l-a scos din cursa încă din primul tur pe Max Verstappen la Silverstone, Lewis Hamilton a declarat că nu consideră că îi datorează scuze pilotului olandez și că penalizarea primită este nedreaptă. Principalele declarații ale lui Hamilton „Nu prea am văzut filmările, am văzut un clip rapid cândCiteste pe larg

Max Verstappen (Red Bull), actualul lider al clasamentului piloţilor Campionatului Mondial de Formula 1, nu a scăpat ocazia de a-l „înţepa” pe rivalul său, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), septuplu campion mondial. Olandezul crede că şi alţi piloţi ar fi putut înregistra performaţele de excepţie ale lui Hamilton dacă ar fiCiteste pe larg