Deși legea interzice, parcurile din Giurgiu abundă de trotinete electrice

Legea spune clar: trotinetele electrice sunt interzise pe aleile din parcuri sau din grădini publice, cu excepţia cazurilor când nu stânjenesc circulaţia pietonilor.
Păi la noi, de pildă în Parcul Alei, dar și în celelalte parcuri, abia te poți deplasa de trotinetele electrice care se strecoară printre copii, adulți și toți cei care au venit să se plimbe.
Dacă legea interzice, cum de s-a permis la Giurgiu abundența de trotinete electrice din parcuri, unde sunt închiriate chiar și copiilor mici?
În Municipiul Giurgiu, în ciuda regulilor stabilite prin lege, problema trotinetelor electrice din parcuri și de pe drumurile publice pare scăpată de sub control sau este permisă intenționat.
Altfel nu se explică cum în Parcul Alei, de pildă, giurgiuvenii veniți să se plimbe sau să se relaxeze trebuie să fie cu ochii în patru și să se ferească din calea zecilor de trotinete electrice care se plimbă cu viteză printre pietoni.
Dacă legea spune că aceste mijloace de deplasare sunt interzise în parcuri și grădini publice dacă stânjenesc pietonii, cum și de ce se tolerează?
Pe drumurile publice, la fel. Printre blocuri și mai și. Copii sub 14 ani, câte doi pe trotinetă, fără cască, mijloace de avertizare și fără noțiuni de circulație pe drumurile publice, sunt un adevărat pericol.
Iată ce spune legea despre trotinetele electrice:
- se conduc numai pe pista pentru biciclete, iar în lipsa pistei, doar pe sectoarele de drum unde viteza maximă admisă pentru circulaţia vehiculelor este de 50 km/h
- trotinetele electrice trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, în sensul de circulaţie, cât mai aproape de marginea părţii carosabile, cu respectarea semnificaţiei semnalizării rutiere şi a regulilor de circulaţie
- în cazul schimbării direcţiei de mers, această manevră se face prin deplasarea conducătorilor pe lângă acestea
- pot fi conduse numai de persoane care au împlinit vârsta de 14 ani, iar în cazul în care acestea sunt conduse pe partea carosabilă de către persoane care au vârsta între 14 și 16 ani, acestea trebuie să poarte cască de protecție
- nu pot transporta pasageri , iar transportatea sau tragerea de orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stânjenesc sau periclitează conducerea vehiculului ori circulaţia celorlalţi participanţi la trafic este itnerzisă
- trebuie să fie echipate, pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusă, în faţă, cu lumina de culoare albă sau galbenă, iar în spate, cu lumină de culoare roşie şi cu cel puţin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeaşi culoare, iar conducătorii acestora atunci când circulă în interiorul localităţilor în care nu funcţionează iluminatul public, precum şi în afara localităţilor trebuie să poarte îmbrăcăminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă
Conducătorului unei trotinete electrice îi este interzis
- să circule pe aleile din parcuri sau din grădini publice, cu excepţia cazurilor când nu stânjenesc circulaţia pietonilor;
- să circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste pentru biciclete;

Autorul articolului Redacție Giurgiu-Tribune
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://giurgiu-tribune.ro/desi-legea-interzice-parcurile-din-giurgiu-abunda-de-trotinete-electrice/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://giurgiu-tribune.ro/feed/
Titlu original Giurgiu-Tribune
Data originala articol 16 septembrie 2025 10:32
