Alexandru Băluță marchează două goluri și Puskas Akademia urcă pe primul loc în Ungaria

Alexandru Băluţă a înscris o „dublă” pentru Puskas Akademia, care a a urcat pe primul loc în campionatul Ungariei, după ce a învins-o pe Mezokovesdi SE cu scorul de 2-1, duminică, în deplasare, în etapa a 19-a.

Băluţă a punctat în minutele 15 şi 63, în timp ce golul de onoare al gazdelor a fost reuşit de Marin Jurina (68).

Băluţă, schimbat în minutul 87, are 6 goluri în 15 partide în acest sezon.

Internaţionalul român de tineret Marius Corbu a fost integralist la oaspeţi. Portarul român Arpad Tordai a apărat poarta gazdelor, iar mijlocaşul ofensiv Andreaş Calcan a intrat în minutul 88 la Mezokovesdi SE.

Puskas FC a profitat de eşecul neaşteptat al campioanei Ferencvaros, învinsă acasă cu 3-0 de Paksi SE, scrie Agerpres.