Cine este adversara Simonei Halep din sferturile WTA Linz

​Simona Halep a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în sferturile turneului „WTA 250” de la Linz: jucătoarea noastră s-a impus în singurul meci direct.

Halep o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini, ocupanta locului 51 în ierarhia mondială și cap de serie nr. 7.

În optimi, Paolini a trecut de Saisai Zheng (China, 87 WTA), în trei seturi, scor 6-1, 2-6, 6-4. Meciul a durat o oră și 53 de minute.

Simona a învins-o pe Jasmine la Roma, în 2020, scor 6-3, 6-4.

Jasmine Paolini (Italia) – 25 de ani, locul 51 WTA (cel mai bun din carieră), 1.60 metri. A câștigat din tenis $1,236,656. A cucerit un titlu WTA până acum: anul acesta, la Portoroz.

Cum arată traseul virtual al Simonei Halep la Linz

Turul I: Bye

Sferturi: Jasmine Paolini

Semifinale: Jaqueline Cristian / Veronika Kudermetova / Anhelina Kalinina

Finala: Emma Răducanu / Danielle Collins / Alison Riske.

WTA Linz are loc în perioada 6-12 noiembrie, se dispută pe hard indoor, are premii totale în valoare de $235.238, iar pe tabloul principal au fost 32 de jucătoare. Face parte din categoria WTA 250.

Ultimele trei câștigătoare ale întrecerii au fost Aryna Sabalenka (2020), Cori Gauff (2019) și Camila Giorgi (2018). Are și România o campioană la Linz: Raluca Olaru, la dublu – ediția din 2014, alături de Anna Tatishvili.