CM 2022, preliminarii: Vești bune pentru Argentina – Lionel Messi va fi titular împotriva Braziliei

Lionel Scaloni, selecționerul naționalei Argentinei, a confirmat că se va putea baza pe Lionel Messi în importantul duel cu Brazilia din preliminariile Campionatului Mondial 2022, scrie El Mundo Deportivo.

Întrebat de ziarişti dacă Messi va fi titular în meciul de marţi seara, Scaloni a fost categoric: „Se confirmă că va juca.”

După ce o accidentare la genunchi l-a făcut să rateze ultimele două meciuri ale lui PSG, Messi a fost folosit doar în ultimul sfert de oră al partidei câştigate vineri în faţa Uruguayului (1-0), tot în preliminariile CM 2022.

„Zilele trecute era bine la nivel fizic. Până la urmă, noi am decis că ar trebui să joace doar câteva minute pentru a avea nişte senzaţii bune. Pentru mâine se confirmă că Messi va juca. Să sperăm că se simte bine”, a spus Scaloni înaintea meciului din oraşul argentinian San Juan.

Messi nu a mai fost titular de la meciul din Ligue 1, de pe 29 octombrie, PSG – Lille, în care a fost schimbat la pauză din cauza accidentării, informează Agerpres.

10. Venezuela (8-23) 7 / 13.

Primele patru clasate se califică la turneul final al CM 2022, iar a cincea clasată va disputa un baraj intercontinental cu reprezentanta Oceaniei.