Conducere nouă la Prefectura Giurgiu
Începând de azi, județul Giurgiu are un nou prefect și un nou subprefect. Unul liberal, celălalt social-democrat, ambii au depus jurământul de credință în prezența primarilor, președintelui Consiliului Județean și a directorilor instituțiilor giurgiuvene.
În 21 de de județe din țară s-au numit noi prefecți și subprefecți, așa cum a fost înțelegerea la nivelul coaliției de guvernare. În județele în care Consiliile Județene sunt conduse de liberali, prefectul va fi liberal, iar acolo unde Consiliile Județene sunt conduse de social-democrat, vor avea prefect numit de PSD.
La Giurgiu, noul prefect face parte din echipa liberală, a fost inspector școlar general și are experiență în administrația locală. Așadar, Ion Ghimpețeanu este noul prefect al județului Giurgiu, care va face echipă cu noul subprefect social democrat, Dragoș Udvuleanu.
Ambii au depus jurămintele de credință, în sistem de videoconferință, în sala de ședință a Prefecturii fiind prezenți majoritatea primarilor din județ, președintele Consiliului Județean, Toma Petcu și directorii instituțiilor deconcentrate.
Atât Ion Ghimpețeanu cât și Dragoș Udvuleanu au afirmat că vor forma o echipă, iar profesionalismul și transparența le vor caracteriza mandatele.
Autorul articolului Redacție Giurgiu-Tribune
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://giurgiu-tribune.ro/conducere-noua-la-prefectura-giurgiu/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://giurgiu-tribune.ro/feed/
Titlu original Giurgiu-Tribune
Data originala articol 28 februarie 2025 16:27