FOTBAL. Dunărea Giurgiu învinsă la limită în amicalul cu CS Popești Leordeni : 2-3

Dunărea Giurgiu a disputat miercuri, 15 februrie, la prânz,  pe sinteticul din Portul Municipiului, ultimul său amical înainte de începerea sezonului de primăvară, în compania echipei CS Popești-Leordeni (locul 2, liga a III-a).

După un joc cu multe goluri, echipa ilfoveană a obținut victoria, la limită, scor final: 2-3.

S-au jucat trei reprize a câte 30 de minute fiecare. Golurile giurgiuvenilor au fost înscrise de Florescu, (min. 71)  şi Țangulea (min. 73), în timp ce pentru oaspeți au marcat : Trandafirescu (min.26), Boiangiu (min.43) și Vlada (min. 60).

A fost util acest amical… L-am considerat un antrenament.Nu ne-a interesat scorul. Ne-a interesat să ne atingem parametrii fizici în primul rând – ne-a declarat după meci, directorul și totodată managerul echipei  Dunărea Giurgiu, Marin EugenMirel.

Am avut în teren un adversar tare, un adversar cu agresivitate,  foarte indicat pentru un joc de pregătire. O echipă de Liga a III-a, cu jucători  valoroși. Am avut momente de joc bun şi foarte bun, dar am ratat mult. Modul în care s-au pregătit băieții însă îmi dă încredere că, ușor, ușor vom forma acel grup unit de care avem nevoie pentru a face performanță împreună”, a  mai spus prof.Mirel Eugen Marin.

După acest amical giurgiuvenii vor intra în linie dreaptă cu pregătirile pentru meciul de Cupa României, din deplasare,  cu MV Călugăreni, din 18 februarie, primul joc oficial din acest an.

În meciul de marți, la echipa giurgiuveană, au evoluat :

SCM DUNĂREA (repriza I): Stanciu – T. Constantin, Calea, M. Radu – Florescu, Popescu, Mizdrescu, Matache, G. Gheorghe – Diceanu, Țangulea

SCM DUNĂREA (repriza a II-a): Stanciu – T. Constantin, Calea, M. Radu – Florescu, Popescu, Mizdrescu, Matache, G. Gheorghe – Diceanu, Țangulea

SCM DUNĂREA (repriza a III-a): Vasilescu – Diceanu, Calea, Pasăre – Florescu, Popescu, Constantinescu, N. Ioniță, Blaga – Matache, Țangulea

A  mai jucat : Vasilescu – Cazaciuc, Pasăre, N. Ioniță, Constantinescu, Blaga și Pitulice.

(Costel Spînu)

Dunărea Giurgiu a disputat miercuri, 15 februrie, la prânz,  pe sinteticul din Portul Municipiului, ultimul său amical înainte de începerea sezonului de primăvară, în compania echipei CS Popești-Leordeni (locul 2, liga a III-a). După un joc cu multe goluri, echipa ilfoveană a obținut victoria, la limită, scor final: 2-3. S-au jucat trei reprize a câte […]