”Dunărea Giurgiu” și ”Tricolorul Breaza” s-au întâlnit sâmbătă, după amiază, pe stadionul ”Astra” din Giurgiu, în etapa a noua (ultima din tur) a  sezonului regular a campionatului, Ligii a III-a, seria a 4-a.

A fost un meci disputat, încheiat în favoarea  giurgiuvenilor, scor 4-2 ( la pauză1-2).

Un  meci de zile mari, cu multe goluri și răsturnări de situație, ratări de ambele părți, o bară pentru oaspeți cât și un cartonaș roșu și un penalty pentru gazde.

Golurile au fost marcate de Popescu 19, 81, Blaga 48p, Florescu 90+4,. respectiv  C. Ioniță 3, D. Dumitru 10.

”Tricolorul Breaza” a început meciul în forță și a intrat la pauză cu un gol avantaj, 2-1.

Dar în repriza a doua, cei care au înscris trei goluri au fost cei de la ”Dunărea”, cu un om în minus, în teren, după ce în min. 61, G. Mina (”Dunărea”) a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Nu e o victorie surprinzătoare, am fost mai buni ca Breaza, avem jucători cu caracter. Cred că diferența s-a făcut și la capitolul atitudine Este meritul băieților că au crezut până la final și s-au dăruit total.

Am demonstrat că avem  o atitudine bună…sperăm să o ținem tot așa, să câștigăm cât mai multe meciuri și să ne îndeplinim obiectivul.

În etapa viitoare, cu  Aro Cîmpulung Muscel,  n-o spunem ca să le fie teamă de noi, dar mergem acolo să învingem!”, a declarat prof. Mirel Eugen Marin, director și manager al Clubului ”Dunărea Giurgiu”, la finalul meciului.

Și astfel, ”Dunărea Giurgiu”  termină turul Campionatului, pe locul patru, ultimul din play-off , cu 13 puncte. În prima etapă a returului sezonului regular, ”Dunărea Giurgiu”, se va deplasa  la Cîmpulung unde va întâlni vineri, de la ora 15.00, echipa locală  ”Aro Muscelul Cîmpulung.

Echipele folosite în meci:

DUNĂREA: Stanciu – Costache, Constantin, Anghel – Coșeru, Pasăre, Constantinescu, Mizdrescu, Blaga – Slate, Șerbănescu. Antrenor: Andrei NEMȚESCU.

Au mai evoluat: Popescu, G. Mina, Mănăilă, Bălăceanu și Florescu

TRICOLORUL: Negreanu – Clinci, Țăranu, Burlacu, O. Gheorghe, A. Roșu – C. Ioniță, Nedelcu, Duricu, D. Dumitru – Dumitrache. Antrenor: Marius VIȘAN.

Costel Nicolae – foto

Articolul FOTBAL. ”Dunărea Giurgiu” – ”Tricolorul Breaza” 4-2 / Meci nebun pe stadionul ”Astra”! Giurgiuvenii au câștigat în inferioritate numerică! apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

”Dunărea Giurgiu” și ”Tricolorul Breaza” s-au întâlnit sâmbătă, după amiază, pe stadionul ”Astra” din Giurgiu, în etapa a noua (ultima din tur) a  sezonului regular a campionatului, Ligii a III-a, seria a 4-a. A fost un meci disputat, încheiat în favoarea  giurgiuvenilor, scor 4-2 ( la pauză1-2). Un  meci de zile mari, cu multe goluri […]