FOTBAL FEMININ. ”Carmen București” a început playoff-ul cu o înfrâgere la limită, 2-3, acasă, cu Politehnica Timișoara.

Din păcate jocul bun al gazdelor, din prima repriză nu a fost suficient pentru victorie, cu toate că au condus la pauză cu 2-0, bucureștencele au părăsit terenul de joc învinse cu scorul de 2-3.

Prima repriză a aparținut fotbalistelor de la Carmen București, care au reușit să deschidă scorul în minutul 5 prin Kara Rania Jouli, iar Bianca Sandu a stabilit scorul la pauză, direct din lovitură de colț, 2-0.

Oaspetele au venit însă, de la cabine, cu două schimbări care s-au dovedit inspirate, Lorena Mihăilescu, o fotbalistă de doar 14 ani, și cu Melisa Sodinca.

În minutul 60 ,Lorena a văzut-o foarte bine pe Bianca Ienovan, care a redus din handicap. Apoi, Melisa  a fost faultată în careu de portarul gazdelor Krzyzaniak, iar Teo Meluța a adus egalarea.

În minutul 80, timișorencele au declanșat un cotraatac, iar Lorena Mihăilescu a adus cele trei puncte ”studentelor” din Timișoara.

În etapa următoare ( duminică,19 martie), Carmen București va juca  tot pe stadionul ”Astra” din Giurgiu, cu ACS Banat.

În optimile eliminatorii ale Cupei României, Carmen București va juca duminică,12 martie, ora 14:30, cu CSM Alexandria.

Echipele folosite în teren:

Carmen București: Krzyzaniak – Michalopoulou, Vasile, Stanciu, Sarkanaite, Realista, Sandu, Cristea, Chiper, Obreja, Kara.  Au mai evoluat: Silva, Preda, Atanasova. Antrenor: Raluca Simes.

Poli. Timișoara: Câmpean – Meluţă, Bratu, Codrescu, Ancăş, Sucilă, Mirea, Roşu, Jivan, Ienovan, Kurja. Au mai jucat: Lorena Mihăilescu și Melisa Sodinca. Antrenor Mirel Albon.

(Costel Spînu)

Sâmbătă, 4 martie , pe stadionul ”Astra” din Complexul Sportiv ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, echipa de fotbal feminin,  Carmen București a debutat în noul an competițional, într-un joc contând pentru prima etapă a play-off-ului, din Liga 1, aceasta întâlnind echipa Politehnica Timișoara. Din păcate jocul bun al gazdelor, din prima repriză nu a fost suficient […]