Iași: Un băiețel român de doar 6 ani, cel mai bun șahist din lume. Este mândria orașului

Un băiețel român de 6 ani, cel mai bun șahist din lume. Tabla de șah îi este prietenă, iar mutările le face fără a sta prea mult pe gânduri. Este povestea unui copil de 6 ani din Iași care este locul I în lume la categoria sa de vârstă, concurând până acum atât cu campioni de vârsta lui cât și cu adulți, calificându-se mereu.

Un băiețel român de 6 ani, cel mai bun șahist din lume

Acum să vedem ce șah mat îi dau. Am două mutări în plus și ce îmi place cel mai mult. O să fiu mai rapid; damă G3 mat, așa se finalizează o partidă de șah când este Nicolas concurent.

Nicolas Cazacu este cel mai bun jucător din lume și concurează de la egal la egal cu seniorii. Sportul minții a fost moștenit de la bunicul său  care pentru a petrece mai mult timp cu nepotul l-a inițiat în tainele acestui sport. A debutat la vârsta de 5 ani, primele competiții fiind pe plan local. A câştigat doar locul 1 la categoria sa de vârstă, iar în luna decembrie 2020, a participat la primul concurs Internaţional de juniori – ”Cupa dulce”. Peste 200 de sportivi din cinci ţări au concurat, dar şi aici, Nicolas s-a clasat primul.

Nicolas: Îmi place să joc așa mult șah pentru că joc cu prietenii mei. Uneori joc cu oameni necunoscuți și pot să mă fac campion mondial, pot să joc partide întregi, adică miliarde, sute de mii.

Reporter: Ai participa la foarte multe competiții. Ai jucat cu oamnei mult mai mari decât tine.Ai câștigat de fiecare data. Cum s-a întâmplat asta.

Nicolas: Am calculat toate mutările, a zis Nicolas Cazacu, campion la șah.

Un baietel roman de 6 ani, cel mai bun sahist din lume

Acest sport este preferat în familia Cazacu, atât tatăl lui Nicolas, cât şi fraţii săi, au învăţat să joace şah din copilărie, dar nu au trecut de nivelul de amatori.

Acasă se antrenează cu sora lui, Sofia, și face trei antrenamente la club. La noi în familie toată lumea a jucat șah, inclusiv frații mei, dar la nivel de amatori, a adăugat Cazacu- Nicu Ionuț.

Talentul ieșeanului l-a cucerit pe profesorul său de șah, care a luat decizia de a-l trimite la concursurile de seniori. Prima competiţie a fost la începutul acestui an, la Cupa Unirii, desfăşurată la Poiana Ţapului. Aici, Nicolas a fost cel mai tânăr participant din competiţie şi a obţinut victorii imense, împotriva unor jcători cu experienţă, care ocupă locuri în prima parte a clasamentului internaţional.

Suntem oarecum la început. Este foarte important pentru mine să nu mă grăbesc, este foarte important ca el să practice de plăcere acest sport. Avem ca primă țintă campionatul Național de Juniori în mai. Acolo sperăm să venim cu titlul național, bineînțeles. Cel mai important a fost ultimul turneu, cel de seniori, unde a dominat categoria sa de vârstă și s-a bătut de la egal la egal cu adulții. A făcut 4 puncte din 8 partide, este deja performanța unui copil de 14,15, sau chiar 16 ani, a spus Vlad Ungureanu, profesor de șah.

Îi plac materiile logice, iar matematica îl atrage foarte mult pe tânărul campion. Face calcule fără a sta prea mult pe gînduri, fără numărătoare sau calculator, asta deși nu a învățat să țină bine pixul în mână.

Nicolas: Hai să numărăm.

Un 12, 2 de 12, trei de 12, 4 de 12, 12 cu 12 face 24 și cu 24, 48, a răspuns Nicolas fără a sta pe gânduri.

Ca orice copil, când va fi mare își dorește să devină medic, pentru că își dorește să salveze vieși, dar și pentru că vrea să câștige bani mulți, spune băiatul.