Indian Wells: „Miliardara” Jessica Pegula, victorie fantastică cu Elina Svitolina (6-1, 6-1)

​A trecut cu mari emoții de Sorana Cîrstea, dar s-a oprit în optimi la Indian Wells: Elina Svitolina a fost surclasată de Jessica Pegula, jucătoarea din Ucraina cedând în fața americancei după doar 63 de minute de joc.

Jessica, fiica miliardarului Terry Pegula (cu afaceri în domeniul imobiliar şi al extracţiei gazelor naturale), a dominat autoritar confruntarea cu Svitolina (a patra favorită) și s-a impus cu 6-1, 6-1.

În sferturi, Jessica Pegula (24 WTA, una dintre cele mai în formă jucătoare în acest sezon – a câștigat 39 de meciuri și a pierdut 18) se va duela cu învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka (Belarus, favorită 27) și Aliaksandra Sasnovich (100 WTA, le-a eliminat pe Emma Răducanu și Simona Halep).

Terry Pegula deţine franciza Buffalo Sabres din campionatul nord-american de hochei pe gheaţă şi, împreună cu soţia lui, Kim, franciza Buffalo Bills din campionatul de fotbal american.

Buffalo Blitz uD83EuDDAC@JLPegula scores her second consecutive victory against Svitolina 6-1, 6-1 taking out the No.4 seed to punch the first ticket to the final eight.#BNPPO21 pic.twitter.com/1lx2JS0SMg