JO 2020: Elina Svitolina a câștigat medalia de bronz – Ucraineanca, revenire spectaculoasă în setul decisiv

Elina Svitolina, locul 6 WTA şi favorită 4, a învins-o pe Elena Rybakina şi a câştigat bronzul pentru Ucraina la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Svitolina a avut nevoie de două ore și 27 de minute pentru a obține victoria în fața jucătoarei din Kazakhstan (cap de serie nr. 15), scor 1-6, 7-6(5), 6-4.

Condusă aproape pe toată durata partidei, Svitolina a revenit de la 3-1 în setul secund și a împins disputa în decisiv după un tiebreak echilibrat (7-5).

Rybakina a început mult mai bine setul al treilea, a condus cu 3-0 și 4-1, dar Elina a luptat extraordinar și a câștigat următoarele cinci game-uri (a fructificat a șaptea minge de meci).

În finala pentru aurul olimpic se vor duela Belinda Bencic (Elveția) și Marketa Vondrousova (Cehia).