Judo: Florentina Ivănescu a cucerit bronzul la Grand Prix-ul Portugaliei

Sportiva română Florentina Ivănescu a obținut medalia de bronz la categoria 63 kg, sâmbătă, la Grand Prix-ul de judo al Portugaliei, găzduit de Almada, informează Agerpres.

Ivănescu a trecut în primul tur de portugheza Adriana Torres, în optimi a învins-o pe Jijeong Kim (Coreea de Sud), dar a pierdut în sferturi în faţa cehoaicei Renata Zachova.

În recalificări, românca a întrecut-o pe franţuzoaica Melodie Turpin, iar în meciul pentru bronz a dispus de Cristina Cabana Perez (Spania).

Trei judoka români au pierdut vineri, în primele tururi, iar duminică va evolua ultimul reprezentant al României, Alexandru Creţ (cat. 90 kg).

La competiţie s-au înscris 301 judoka din 41 de ţări, 179 la masculin şi 122 la feminin.