Noaptea trecută mascații au descins la Clanul Butoane, într-un imobil ce era folosit pentru jocuri de noroc. Anchetatorii au găsit bani, obiecte periculoase și zaruri măsluite

Noaptea trecută mascații au descins la Clanul Butoane, într-un imobil ce era folosit pentru jocuri de noroc. Anchetatorii au găsit bani, obiecte periculoase și zaruri măsluite

Noaptea trecută (12 spre 13 martie), mascații au descins împreună cu trupe ale Jandarmeriei la un imobil al  binecunoscutului Clan Butoane.

La domiciliul acestora, folosit de membrii clanului pentru jocuri de noroc au fost găsite diferite sume în lei sau în euro, în total 47.000 de lei. Pe lângă acești bani anchetatorii au ridicat din acest imobil amenajat pentru a părea un fel de Cazinou, mai multe pachete cu cărți de joc, dar și un număr de 500 de jetoane care semănau cu cele folosite de către „crupieri” ( persoană care conduce jocul, împarte cărțile, adună jetoanele și banii pierduți în cazinourile licențiate).

Polițiștii au mai găsit acolo și mai multe zaruri măsluite ce puteau fi acționate – după cum spun anchetatorii – de la distanță, cu ajutorul unei telecomenzi.

Totodată anchetatorii au indicii ce îi face să creadă că aceste operațiuni ilegale cu jocuri de noroc erau puse la punct de lideri și membri ai Clanului Butoane. Vorbim de o grupare periculoasă care a avut de-a face – după cum bine știu giurgiuvenii – de foarte multe ori cu dosare penale instrumentate de procurorii DIICOT, de camătă, șantaj, proxenetism ba uneori chiar și trafic de droguri.

„Lupul își schimbă blana, dar năravul ba!”

Anchetatorii au găsit în acest imobil pe trei dintre membrii acestei grupări, semn că,  ( vorba proverbului: „ lupul își schimbă blana, dar năravul ba”), s-au apucat și de alte tipuri de infracțiuni.

Tot din acest loc au mai fost ridicate și mai multe obiecte periculoase spun anchetatorii, probabil arme,  ce  au fost folosite ca să îi sperie pe clienții ce își dădeau seama că sunt păcăliți cu zaruri măsluite.

Pentru că au organizat ilegal jocuri de noroc, polițiștii i-au amendat pe organizatori cu 4 amenzi în valoare de 2.000 de lei. Totodată urmează ca un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Giurgiu să decidă dacă în continuare se vor lua și măsuri restrictive împotriva suspecților, cum ar fi arestul preventiv.

 

Sursa foto: Pro TV

Articolul Noaptea trecută mascații au descins la Clanul Butoane, într-un imobil ce era folosit pentru jocuri de noroc. Anchetatorii au găsit bani, obiecte periculoase și zaruri măsluite apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.

Noaptea trecută (12 spre 13 martie), mascații au descins împreună cu trupe ale Jandarmeriei la un imobil al  binecunoscutului Clan Butoane. La domiciliul acestora, folosit de membrii clanului pentru jocuri de noroc au fost găsite diferite sume în lei sau în euro, în total 47.000 de lei. Pe lângă acești bani anchetatorii au ridicat din […]

Articolul Noaptea trecută mascații au descins la Clanul Butoane, într-un imobil ce era folosit pentru jocuri de noroc. Anchetatorii au găsit bani, obiecte periculoase și zaruri măsluite apare prima dată în Jurnal Giurgiuvean.


Autorul articolului Jurnal
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://jurnalgiurgiuvean.ro/noaptea-trecuta-mascatii-au-descins-la-clanul-butoane-intr-un-imobil-ce-era-folosit-pentru-jocuri-de-noroc-anchetatorii-au-gasit-bani-obiecte-periculoase-si-zaruri-masluite/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa http://jurnalgiurgiuvean.ro/feed/
Titlu original Jurnal Giurgiuvean
Data originala articol 13 martie 2026 16:12

Comentarii

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.