Prinși fără documente pentru Schengen, au fost întorși din drum, în Bulgaria

Prinși fără documente pentru Schengen, au fost întorși din drum, în Bulgaria

Trei cetăţeni din Uzbekistan, care nu deţineau documente valabile pentru a circula în spaţiul Schengen şi nici documentaţia necesară pentru a justifica scopul călătoriei în România, au fost depistaţi în noaptea de vineri spre sâmbătă, de poliţiştii de frontieră giurgiuveni, într-un autocar, pe DN 5 Giurgiu – Bucureşti.

„Lucrători din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Giurgiu, aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu, pe DN 5 Giurgiu – Bucureşti, au oprit pentru verificare un autocar care aparţine unei firme de transport persoane şi circula pe ruta Bulgaria – România. Mijlocul de transport era condus de un cetăţean bulgar.

În urma verificării în aplicaţia eDAC şi a analizei documentelor de călătorie, autorităţile au constatat că trei cetăţeni din Uzbekistan nu deţin documente valabile pentru a circula în spaţiul Schengen şi nici documentaţia necesară pentru a justifica scopul călătoriei”, se arată într-un comunicat transmis sâmbătă de ITPF Giurgiu.

Conform protocolului cu ţara vecină, persoanele în cauză au fost înapoiate pe teritoriul Bulgariei.

Trei cetăţeni din Uzbekistan, care nu deţineau documente valabile pentru a circula în spaţiul Schengen şi nici documentaţia necesară pentru


Autorul articolului Autor Reflectorul de Sud
Sursa articol si detinatorul dreptului de autor: https://reflectoruldesud.ro/prinsi-fara-documente-pentru-schengen-au-fost-intorsi-din-drum-in-bulgaria/
Articol preluat automat prin functia rss pusa la dinpozitie de autor la adresa https://reflectoruldesud.ro/feed/
Titlu original Reflectorul de Sud
Data originala articol 22 martie 2025 16:32

Comentarii

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.