Simona Halep, eliminată de la Stuttgart. Ce a spus Sabalenka după ce a învins-o pe româncă: “Nu sunt surprinsă”

Simona Halep a părăsit turneul de la Stuttgart, după ce a fost eliminată în semifinale de Aryna Sabalenka, scor 3-6, 2-6. Câștigătoarea a făcut declarații surprinzătoare, la finalul meciului în care a învins-o pe numărul 3 mondial.

Simona Halep a fost eliminată de la Stuttgart

Aryna Sabalenka a spus că s-a ridicat la un nivel foarte bun, chiar dacă nu a dormit foarte mult în noapte dinaintea meciului și așteaptă cu nerăbdare finala cu Barty, liderul mondial: “Aseară nu am dormit foarte mult (n.r meciul din sferturi s-a terminat după miezul nopții în Germania). Am jucat foarte bine și am luptat pentru fiecare punct. Nu a fost deloc ușor.

Pentru mine a fost un meci foarte bun, nu sunt surprinsă că m-am ridicat la acest nivel, eram pregătită pentru un asemenea meci. Sunt foarte fericită pentru că am ajuns în a doua finală a carierei. Cred că Barty va fi 100% pregătită mâine, sper să mă ridic și eu la același nivel”, a spus Sabalenka, după victoria obținută destul de lejer în fața unei Simona Halep care nu s-a regăsit deloc.

Simona Halep a fost eliminata de la Stuttgart

Cu câți bani pleacă acasă Simona Halep

Simona Halep a făcut tot posibilul, însă jocul ei a lăsat de dorit. Sabalenka s-a desprins rapid chiar din primul set, la 3-1, iar după numai 31 de minute a închis setul pentru 6-3. Simona Halep nu s-a regăsit nici în setul doi, când Sabalenka a revenit parcă și mai încrezătoare. Pentru prezența în semifinală, Halep va fi răsplătită cu 26.130 de euro și 185 de puncte WTA.

S-a terminat 6-3, 6-2 pentru Aryna Sabalenka, care va da piept cu Ashleigh Barty în marea finală. Pentru Sabalenka va fi a doua finală WTA a carierei.

Ashleigh Barty a ajuns în finală după ce a trecut de Elina Svitolina, a cincea sportivă a lumii. Ashleigh Barty s-a impus cu 4-6, 7-6 (5), 6-2 și s-a calificat în finala WTA Stuttgart, unde o va întâlni pe Aryna Sabalenka, duminică, în direct la Digi Sport.