Camerunul a cucerit bronzul la Cupa Africii pe Națiuni, după ce a revenit incredibil în finala mică disputată împotriva reprezentativei statului Burkina Faso. Meciul de la Yaounde s-a terminat cu scorul de 3-3, iar gazdele competiției s-au impus cu 5-3 la loviturile de departajare. Burkina Faso a condus cu 3-0,Citeste pe larg

Reprezentativa Egiptului s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni, competiție care are loc în Camerun, după ce a trecut de selecționata țării gazdă, joi, la Yaounde, scor 3-1 la loviturile de departajare (a fost 0-0 după 120 de minute). La loviturile de departajare, Egipt a marcat prin Zizo, AbdelmonemCiteste pe larg

Camerun este prima echipă calificată în optimile Cupei Africii pe Naţiuni 2022, după ce a învins joi Etiopia, scor 4-1, în Grupa A, la Yaounde. Etiopia a deschis scorul prin Dawa Hotessa (‘4). „Leii neîmblânziţi” au obținut victoria grație golurilor marcate de Karl Toko-Ekambi (‘8, ’67) şi Vincent Aboubakar (’53,Citeste pe larg

Selecționata Camerunului a învins reprezentativa Burkina Faso, scor 2-1, duminică, la Yaounde, în meciul de deschidere de la Cupa Africii pe Naţiuni. Camerunezii s-au impus datorită golurilor marcate din penalti de căpitanul Vincent Aboubakar în minutele 40 şi 45+3. Pentru Burkina Faso a punctat Sangare, în minutul 24. La meciulCiteste pe larg