Dimineața celei de-a treia zi a Jocurilor Olimpice a început pentru echipa Rusiei cu un triumf la patinaj artistic. Rușii au câștigat concursul pe echipe, o victorie detașată, obținută chiar înainte de încheierea competiției în sine, relatează cotidianul Vedomosti.  La patinaj artistic, concursul pe echipe a durat trei zile. DupăCiteste pe larg

Lotul de canotaj al României, care a obţinut o medalie de aur şi două de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a revenit, duminică, în ţară. Sportivii au fost întâmpinaţi la Aeroportul Henri Coandă de reprezentanţi ai MTS, COSR şi FR Canotaj, informează News.ro. Celelalte rezultate ale canotorilor româniCiteste pe larg

Novak Djokovic pleacă fără medalie de la Jocurile Olimpice. După ce a ratat bronzul la simplu (învins de Pablo Carreno-Busta), Nole a declarat forfait înaintea finalei mici din cadrul probei de dublu mixt de la Tokyo. Alături de Nina Stojanovic, Nole urma să întâlnească perechea australiană Ashleigh Barty/John Peers, însăCiteste pe larg

Delegația României speră la o nouă medalie de la canotaj, acolo unde echipajul feminin de 8+1 va lua startul în finala pentru podium. David Popovici revine în bazin cu ocazia probei de 50 m liber masculin. Programul sportivilor români în întrecerile de vineri, 30 iulie (ora României): ATLETISM Ora 03:45Citeste pe larg

Ana Maria Popescu a pierdut dramatic, la „tușă de aur”, titlul olimpic de la Tokyo, sportiva noastră fiind învinsă, scor 11-10, de Yiwen Sun în finala individuală de spadă. În vârstă de 36 de ani, Ana a adus prima medalie pentru România la JO 2020, una de argint. Desfășurarea finaleiCiteste pe larg

Echipajul feminin de patru rame a obţinut o medalie de bronz la Campionatul Mondial de canotaj Under-23 de la Racice. Echipajul este format din Alice-Elena Turcanu, Andreea Popa, Dumitriţa Juncănariu şi Alina-Maria Baleţchi. Tot la Racice, echipajul de dublu vâsle feminin format din Alexandra Ungureanu şi Cristina Druga a ocupatCiteste pe larg