Rusia, în patinaj artistic: medalie de aur în concursul pe echipe la Jocurile Olimpice

Dimineața celei de-a treia zi a Jocurilor Olimpice a început pentru echipa Rusiei cu un triumf la patinaj artistic. Rușii au câștigat concursul pe echipe, o victorie detașată, obținută chiar înainte de încheierea competiției în sine, relatează cotidianul Vedomosti.

La patinaj artistic, concursul pe echipe a durat trei zile. După prima, Rusia ocupa poziția a doua, devansată fiind, la distanță de două puncte, de echipa Statelor Unite. Pașii decisivi spre victoria comună au fost făcuți în a doua zi a competiției. Pentru a doua oară în carieră, Kamila Valieva, a primi 90+ puncte pentru programul scurt și a învins categoric la proba sa. A urmat Mark Kondratiuk, care a surprins prin evoluția lui aproape ideală la programul liber și care a ocupat locul secund. După a doua zi, Rusia se afla în frunte, cu trei puncte în fața americanilor.

În dimineața zilei de 7 februarie, Anastasia Mîșina și Aleksandr Galliamov au câștigat programul liber, în pofida căzăturii de la finalul exercițiului. Astfel, avantajul echipei Rusiei a devenit, practic, imposibil de întrecut, avansul Rusiei față de SUA și Japonia ajungând la șapte puncte. Mai rămâneau două probe – dans liber la perechi și programul liber la fete. În a doua parte a concursului de patinaj artistic pe echipe, lupta pentru medalii a fost continuată de cinci echipe. Pentru primul loc se acordă 10 puncte, pentru al doilea – nouă, pentru locul trei – opt puncte, și așa mai parte. Adică pentru o probă se pot câștiga cel mult patru puncte.

Viktoria Sinițina și Nikita Kațalapov au ocupat locul doi la proba de dans liber, cedând mai puțin de o jumătate de punct perechii Madison Chock și Evan Bates, din Statele Unite. Echipa SUA a redus, astfel, din distanța față de Rusia, care a ajuns la șase puncte, dar era deja prea târziu, pentru că era imposibil de recuperat restul.

Nikita Kațalapov a fost primul patinator care a învins în două concursuri pe echipe la Jocurile Olimpice. Primul aur l-a obținut la Soci, în 2014, când a evoluat cu Elena Ilinîh.

”A fost ca și cum competiția părea să nu se mai sfârșească, dar, într-un final, eu și Vika ne-am simțit, ca printr-o minue, ușori și liberi, patinând cu un maxim de plăcere”, a spus Nikita Kațalapov după program.

A mai fost prestația Kamilei Valieva în programul liber. Dar ea și așa tot anul a concurat, parcă, doar cu sine însăși, iar aici a lipsit inclusiv presiunea psihologică. Valieva a acumulat 178,92 de puncte. Avantajul ei față de ocupanta locului secund, japoneza Kaori Sakamoto, a fost de peste 30 de puncte.

Rusia a obținut 74 de puncte în concursul pe echipe, SUA – 65, iar Japonia – 63.

Echipa de patinaj artistic a adus Rusiei a doua medalie de aur la Jocurile de la Beijing după victoria schiorului Aleksandr Bolșunov. În total, sportivii ruși mai figurează cu două medalii de argind și trei de bronz.