WTA: Principala favorită a turneului Winners Open de la Cluj-Napoca a fost eliminată

Alize Cornet, numărul 59 mondial și principala favorită, a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Cluj-Napoca.

Tenismena din Franța a fost învinsă marți, cu scorul de 6-2, 6-4, de sportiva egipteană Mayar Sherif, locul 119 WTA. Meciul a durat o oră și 25 de minute.

În faza următoare, Sherif va evolua cu Alexandra Eala din Filipine, în vârstă de 16 ani, locul 639 WTA, beneficiară a unui wild card, sau cu Paula Ormaechea din Argentina, locul 209 WTA, venită din calificări.

Accederea în turul al doilea este recompensată la Winners Open cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Winners Open are loc între 1 – 8 august la Cluj-Napoca, fiind un turneu WTA de categorie 250 cu premii totale în valoare de 235.238 de dolari.

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi (Programul celorlalte românce)