Bolșunov a câștigat proba de maraton la Olimpiada de la Beijing, alt rus, Iakimușkin, pe locul doi

Schiorul rus Aleksandr Bolșunov (în imagine) a cucerit medalia de aur la proba de 30 kilometri maraton de la Jocurile Olimpice de la Beijing, informează RT.

Al doilea sportiv care a trecut linia de sosire a fost alt reprezentant al Rusiei: Ivan Iakimușkin, care a intrat, astfel, în posesia medaliei de argint. Ultimul loc pe podium a revenit norvegianului Simen Kruger.

Pe durata probei, schiorul norvegian Johannes Klebo a abandonat cursa, după ce a rămas în urma liderilor cu mai mult de un minut.

RT amintește că organizatorii Olimpiadei de la Beijing au decis să reducă distanța maratonului masculin de schi fond, de la 50 la 30 de kilometri, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, mai precis a vântului foarte puternic.